8.2.2015 Koncert Jubileuszowy prof. Witolda Kieżuna Warszawa

plakat kiezun1

8.2.2015 Warszawa / Praga, Katedra ul. św. Floriana 3. Jubileusz prof. Witolda Kieżuna

http://www.informacja-warszawa.pl/dokumenty/warszawa-koncert-jubileuszowy-prof-witolda-kiezuna-13725,1.html

KONCERT JUBILEUSZOWY PROFESORA WITOLDA KIEŻUNA pod patronatem Arcybiskupa Henryka Hosera – Ordynariusza Diecezji Warszawsko-Praskiej

Katedra pw. św. Floriana, Warszawa / Praga, ul. Floriańska 3 Niedziela, 08.02.2015 r., godz. 16.00

Wykonawcy:
Prof. Witold Kieżun,
Jerzy Zelnik aktor,
dr Piotr Gontarczyk historyk,
Barbara Figurniak śpiew,
Mateusz Jarosz muzyka,
Anna Zagdańska sopran,
Robert Grudzień organy, kompozytor,
Anna Drela dziennikarz.
Program:
*Rys biograficzny „prof. Witold Kieżun – powstaniec warszawski, więzień sowieckich łagrów, światowej sławy ekonomista”
* Poezja, proza i muzyka „Pamiętaj: nie wolno ci zwątpić…”
* Wspomnienia misyjne „ Ks. Hoserowi jako lekarzowi zawdzięczam życie”
* Podsumowanie obchodów  70.rocznicy Powstania Warszawskiego 1941

Organizacja:
 „Spotkania z Historią i Sztuką” – projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl tel.601306483

Jerzy Zelnik scenariusz, Bogumił Szostkiewicz koordynator tel.508387872

———

RELACJA Z KONCERTU

8.2.2015 Warszawa
Po koncercie dla profesora Witolda Kieżuna
Tłumy w katedrze warszawsko – praskiej

Tłumy na koncercie jubileuszowym prof. Kieżuna. Światowej sławy ekonomista, powstaniec Warszawski, żołnierz AK kilka dni wcześniej ukończył 93 lata. Jubileuszowy koncert odbywał się pod patronatem abp. Henryka Hosera, ordynariusza diecezji warszawsko – praskiej i przyjaciela profesora.

Wprowadzenie do koncertu dała dr Mira Modelska Creech, doktorantka profesora, przez wiele lat związana z Georgetown University w USA i Uniwersytetem Warszawskim. O przyjaźni z bohaterem wieczoru i spotkaniu w Afryce mówił też abp. Henryk Hoser. Spotkali się właśnie w Rwandzie, kiedy to wówczas ks. Hoser był szefem misji pallotyńskiej w tym kraju i prowadził wzorcowy szpital. Jego wiedza i doświadczenie uratowało życie prof. Kieżuna, który trafił tam jako pacjent. Jak podkreślał abp. Hoser, długoletnią znajomość z profesorem. – Odkrywałem kolejno wszystkie wymiary jego bogatej osobowości. Z perspektywy minionych lat mogę więc powiedzieć, że jest on człowiekiem prawym i bardzo wyrazistym. Wszystko co robił podejmował zawsze z myślą o dobru drugiego człowieka i Polski – Ojczyzny, w której do dziś jest zakochany. Stąd wszystkie oszczercze pomówienia są dla niego ogromnym cierpieniem i krzywdą mu wyrządzoną – mówił biskup warszawsko-praski.
Organizacją koncertu zajął się Robert Grudzień, muzyk, kompozytor, autor ogólnopolskich projektów artystyczno – historycznych, we współpracy ze znanym aktorem Jerzy Zelnikiem. – Poznałem osobiście profesora, podczas koncertów dedykowanych powstańcom warszawskim i zrobił na mnie ogromne wrażenie. Uważam, że jest postacią na miarę płk. Ryszarda Kuklińskiego – stwierdził Robert Grudzień.
Wystąpili także Anna Zagdańska, młoda utalentowana mezzosopranistka z Warszawy oraz Barbara Figurniak (śpiew) i Mateusz Jarosz (muzyka) – krakowscy artyści, którzy promują poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Powstańców Warszawskich, dając w Polsce i zagranicą gratisowe koncerty. Scenariusz oparty był na wywiadzie biograficznym „Magulka i cały świat”, autorstwa prof. Kieżuna i Roberta Jarockiego. Fragmenty tej książki czytał Jerzy Zelnik. Była to opowieść o bogatym życiu profesora od dzieciństwa i wczesnej młodości spędzonych w kręgach polskiego ziemiaństwa, poprzez druga wojnę światową i udział w Powstaniu Warszawskim, zesłanie do łagru w ZSRR, po osiągnięcia naukowe, przyjaźń ze Zbigniewem Herbertem i spotkania z Janem Pawłem II.
Prof. Kieżun jest tak ważną postacią, że koncert zgromadził tłumy warszawiaków. Do katedry warszawsko – praskiej przybyło około tysiąca osób. Przyszli seniorzy, rodziny z dziećmi a także studenci. – Niewątpliwie jest on wielkim autorytetem dla młodych. Przeżył tak wiele, jednocześnie zachowując godność i honor, że warto właśnie jego stawiać za wzór – przyznał Jakub, student prawa. Koordynatorem koncertu był Bogusław Szostkiewicz a współorganizatorem i gospodarzem ks.prałat Bogusław Kowalski, proboszcz katedry warszawsko-praskiej.

tekst Kamila Wrzesińska
foto Teresa Mioduszewska, Bogusław Szostkiewicz

/na zdjęciu podczas koncertu 8.2.215 córka profesora, Krystyna Kieżun-Macqueron i Abp Henryk Hoser/

 10646808_890293424326270_6670321227507544307_n kiezun-93-jubileuszarchiwum

fot z koncertu kiezun-93-katedra-warszawsko-praska


Wróć