Aktualności

16.3.2024 Stromiec Dom Kultury – inauguracja

16.3.2024 Stromiec, otwarcie nowego domu kultury

Koncert Roberta Grudnia honorowego obywatela Stromca

Tytuł programu „Od Stromca do Nowego Jorku – fujarka, akordeon, harmonijka, organy, fortepian, kompozycja”. Gościnnie wybitna wokalistka i aktorka Olga Bończyk.

Organizator Wójt Gminy Stromiec

Robert Grudzień przygotowuje szczególny program artystyczny „Od Stromca do Nowego Jorku” do wykonania podczas koncertu w Stromcu na otwarcie Domu Kultury. W wykonywanych kompozycjach nawiąże do pierwszych dzwięków wykonywanych na fujarce u babci. Opowie o swojej przygodzie z muzyką która zaczęła się właśnie na ternie gminy Stromiec podczas wakacji jako dziecko. Tu właśnie się wszystko zaczęło, była fujarka strugana u dziadków w lesie na Pokrzywnie, później akordeon, pierwsze próby aby zagrać na organach w stromieckim kościele. Później ognisko artystyczne i szkoła muzyczna w Radomiu, czyli balet i fortepian. Następnie studia w Polsce, Niemczech, Francji i Austrii.

16 marca 2024 roku Robert Grudzień wykona m.in. Walc Stromiecki oparty na melodii przekazanej przez mamę Zofię oraz babcię Mariannę a także tango wykonywane przez artystę na całym świecie.

Koncert odbędzie w rodzinnych stronach muzyka – gmina Stromiec

Robert Grudzień koncertuje często oraz organizuje wydarzenia artystyczne w powiecie białobrzeskim, gminie –  parafii Stromiec. Wydarzenia mają szczególny charakter z racji korzeni rodzinnych Roberta Grudnia. Ojciec – Zygmunt pochodził ze Starej Wsi, mama Zofia z Trynkosów, urodziła się w Niedabylu. Stara Wieś i Niedabyl to także rodzinne miejscowości Dionizego Czachowskiego, jednego  z najwybitniejszych dowódców w Powstaniu Styczniowym. Według lokalnej legendy, w okolicach tych bywała Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa z kilkuletnim synem Fryderykiem, bliska kuzynka Joanny z Krzyżanowskich Czachowskiej, matki Dionizego Czachowskiego. Te opowieści inspirowały też profesjonalnych badaczy regionu. Zajmowali się nimi wybitni genealodzy Piotr Mysłakowski i Andrzej Sikorski oraz ks. Stanisław Makarewicz, pisząc o parafii w Stromcu.  Te lokalne tradycje patriotyczne obok wydarzeń Radomskiego Czerwca’ 76, miały znaczący wpływ na ukształtowanie światopoglądu i postaw życiowych Roberta Grudnia. Od najmłodszych lat ulegał urokowi stromieckich opowieści. – Już jako kilkuletni chłopiec znałem z radia muzykę Chopina. Babcia opowiadała mi o jego związkach z naszą okolicą. Miałem może z pięć lat kiedy bardzo, tak jak często mały Fryderyk, chciałem zagrać na organach. Kiedyś po mszy uprosiłem mamę, żeby zapytała o to organistę. Ten nie zgodził się  tłumacząc, że jestem za mały. Po powrocie do domu dziadków (trzy i pół kilometra piechotą) babcia powiedziała, że gdyby ona była na tej mszy to wnuczek zagrałby na organach, bo należało poprosić księdza proboszcza – wspomina Robert Grudzień.

Rodzinne okolice miały także wpływ na zainteresowanie muzyką. – Mama i babcia często śpiewały. Tu, w stromieckich lasach, łąkach i polach wszystko przesycone jest dźwiękami – dodaje artysta. Faktem jest, że muzyk wielokrotnie grał na stromieckich organach. Chwalił ich dźwięk i akustykę kościoła, a także wrażliwość tutejszych parafian, którzy chętnie słuchają koncertów. Współpraca z parafią trwa od ponad 34 lat. W tym czasie w stromieckim kościele wystąpili wspólnie z Robertem Grudniem: m.in.: Alicja Wegorzewska, Wiesław Ochman, Bogusław Morka, Anna Romantowska, Krzysztof Kolberger, Jerzy Zelnik, Włodzimierz Matuszak, Konstanty Andrzej Kulka, Jolanta Bobras, Chór Politechniki Radomskiej pod dyrekcją Ryszarda Balmowskiego, Georgij Agratina. Robert Grudzień w Stromcu promował swoje płyty, a w 2010 roku poświęconym Fryderykowi Chopinowi z okolicznościowym programem gościł w miejscowej szkole.

Koncerty festiwalowe odbywają się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki

Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa. Od 1990 roku wydarzenia artystyczne organizowane przez Roberta Grudnia odbywały się przy współpracy  z miejscową szkołą, biblioteką, parafią, Urzędem Gminy, Nadleśnictwem Dobieszyn  i Stowarzyszeniem Stromiecczyzna. Działacze tych organizacji i instytucji wystąpili o specjalny grant w konkursie „Działaj lokalnie”. Projekt nosił tytuł „Nasz sławny organista”. Dzięki temu możliwe było zorganizowanie koncertu 31 lipca 2012 roku w kościele p.w. św. Jana w Stromcu. Obok jubilata wystąpiła znana aktorka Anna Romantowska. Były dyplomy, kwiaty, podziękowania i życzenia dalszych lat pracy artystycznej. Robertowi Grudniowi gratulowali m. in. ks. Marek Janas, proboszcz miejscowej parafii, oraz przedstawiciele różnych organizacji społecznych  i kulturalnych. Krzysztof Stykowski, wójt gminy nie tylko składał życzenia, ale także dziękował za promocję gminy poprzez dokonania artystyczne.

W ramach jubileuszu została zorganizowana również wystawa jubileuszowa w Bibliotece w Stromcu.

 – Pan Robert nie tylko przyznaje się do nas i chętnie odwiedza swoje okolice, ale też pomaga nam promować naszą gminę – twierdzi Elżbieta Wiatrak, dyrektor biblioteki. 

Robert Grudzień otwarcie mówi o swoim przywiązaniu do rodzinnych tradycji i okolic. Podkreśla malowniczość tych stron. Uroki okolic doceniają letnicy i turyści chętnie kupując działki letniskowe nad Pilicą, zwłaszcza w rejonie Białej Góry. – Mój ojciec zawsze powtarzał, że najważniejszy jest Stromiec. Chciałbym jeszcze bardziej wypromować te strony, a przede wszystkim pokazać wybitne postacie, które z tym wspaniałym zakątkiem były i są związane – mawia.

W 2013 roku Robert Grudzień otrzymał tytuł „Honorowy obywatel Stromca”

W 2013-2014 roku w 150 rocznicę Powstania Styczniowego zorganizował urodziny płk. Dionizego Czachowskiego w Niedabylu.. 

W 2014 roku Robert Grudzień zainicjował w Stromcu „Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego”

W 2020 – 2021 roku Robert Grudzień zorganizował występ artystyczny z udziałem Alicji Węgorzewskiej, Macieja Miecznikowskiego, Bogdana Kierejszy podczas odpustu Matki Boskiej Śnieżnej z zapewnieniem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej o modlitwie  Papieża Franciszka o ustanie pandemii Covid-19.

Muzyka video

ROBERT GRUDZIEŃ WALC STROMIECKI
https://www.youtube.com/watch?v=sM_rUfLcFkI

ROBERT GRUDZIEŃ PRELUDIUM

https://www.youtube.com/watch?v=ch2yuXocmNk

ROBERT GRUDZIEŃ FANTAZJA NA TRIO ORGANY TRĄBKA MEZZOSOPRAN LUBLIN CHOPIN 2010
https://www.youtube.com/watch?v=BdwPl8nFr-c

2024 Rok poezji muzyką Roberta Grudnia inspirowanej – Zrozumieć Niepodległą – projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl http://www.grudzien.pl t.601306483

Podczas koncertu 16 lutego 2024 roku w Radomiu w Kawiarence Społecznej, o godz.18.00 będą czytane wiersze wybitnych poetów jak: Jerzy Seklecki, Renata Jaszczyk, Izabella Mosańska – Surma, Zofia Falkiewicz, Andrzej Mędrzycki, Adrian Szary, Czesław Banaszczyk, Anna Łęcka, Robert Grudzień – muzyka / akordeon, piano, harmonijka Hohner, organy/. To wszystko z inspiracji muzycznej Roberta Grudnia, promocji tomiku poetyckiego. Andrzej Pachnicki koordynator wydarzenia. 2024 Rok poezji muzyką Roberta Grudnia inspirowanej – Zrozumieć Niepodległą – projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl  http://www.grudzien.pl t.601306483.

Kultura Radom Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Radomiu Radom.city Piękny Radom Radomscy Politycy Radom Ogłoszenia

=

SZCZEGÓŁY WYDARZENIA

Zapraszamy Kawiarenka Społeczna,

Radom, ul. Traugutta 18

16 lutego 2024, piątek, godz.18.00

KONCERT – PROMOCJA TOMIKU

„Poezja muzyką Roberta Grudnia inspirowana”

Wykonawcy – poeci:

Izabella Mosańska – Surma, Zofia Falkiewicz, Andrzej Mędrzycki, Adrian Szary, Czesław Banaszczyk, Anna Łęcka, Robert Grudzień – muzyka / akordeon, piano, harmonijka Hohner, organy/

Pozdrawiam i zapraszam w imieniu organizatorów i wykonawców

Robert Grudzień

Spotkania z Historią i Sztuką – ogólnopolski projekt autorski

XXXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Radom-Orońsko-Warszawa 2024

/fragment tomiku/

Poezja muzyką Roberta Grudnia inspirowana

2023

Wydawnictwo Polihymnia

ISBN

Wstęp

Muzyka i poezja to dwie siostry, obok których nie da się przejść obojętnie.

To dwie wytworne damy, dziedziny sztuki, które karmią nasze

dusze pięknem i wrażliwością. Poezja maluje obrazy słowem,

natomiast muzyka dodaje jej kolorytu, buduje napięcie. Ten akord

kolorów i armia dźwięków przenoszą nas w świat magii, pozwalają

zapomnieć, że tam, za drzwiami, toczy się szare, zmęczone życie.

Robert Grudzień już jako dziecko pokochał jedną z sióstr – muzykę.

Był balet, akordeon, fortepian, organy. Pierwsze kroki stawiał na

małej szkolnej scenie, potem były większe i większe, sięgał coraz

wyżej i wyżej… Dziś jest szeroko znanym kompozytorem, dyrektorem

i organizatorem wielu koncertów i festiwali, na których występuje

z wybitnymi postaciami ze świata muzyki, do współpracy

zaprasza aktorów i poetów, dla których Jego muzyka jest inspiracją.

Dowodem jest niniejszy tomik wierszy, które powstały po licznych

koncertach, a które głęboko zapadły poetom w pamięć. Muzyka nasącza

proste słowa poezji, delikatne dźwięki fortepianu jej wtórują,

dodają woni, wprowadzają błogi urok. Zarówno muzyka, jak i poezja

nie znają końca, trwały i trwają nierozerwalnie, dlatego im więcej

muzyki, tym więcej poezji, którymi możemy się sycić do woli.

To one, muzyka i poezja, pobudzają naszą wrażliwość, wyzwalają

empatię, wlewają promyk radości i nadziei na lepsze jutro.

Zofia Falkiewicz

KONCERT W KOŚCIELE ŚW. RODZINY

najpierw szemrzący wytwornie tłum wyskrzypiał ze starych ław wszystkie drewniane tony – potem pod sklepienie zadudniły jak psalm jakieś słowa i nad organami zabłysło nikłe światełko

Izabella Mosańska /po koncercie organowym Roberta Grudnia w Radomiu w kościele pw. św. Rodziny

Zofii Grudzień, matce Roberta Grudnia w pierwszą rocznicę śmierci 2022

MODLITWA MUZYKĄ

muzyką wznieść duszę wysoko, wysoko… …muzyką uklęknąć na łuku tęczy… z muzyką – modlitwą – na obrzeża obłoków zanieść smutku i wielkiej tęsknoty naręcza te wszystkie myśli niewypowiedziane spojrzenia, uczucia, pomysły szalone i gorące słowa splecione w litanie – i wspomnienia o tych, co po drugiej stronie…

Izabella Mosańska

Robertowi Grudniowi na pamiątkę

ACONCAGUA I ORAWA

przez wyżyny świata ponad skalistymi szczytami kamiennych strażników dotykających nieba w objęciach rozświetlonych obłoków

Izabella Mosańska

DŁONIE WIRTUOZA

Twoje dłonie jak gałązki wierzby

wiatr kołysze nad strugą klawiszy.

Gdy lekką kroplą rosy spadną

cichym dźwiękiem napełniają ciszę.

Zofia Falkiewicz

ORGANOWY WIRTUOZ

Położył przed sobą

długi szal czarno-białych klawiszy

dotykał ich, głaskał, pieścił

i mocno jak ciężkim młotem uderzał…

A one…

natchnione jego dłońmi

rodziły muzykę…

10.09.2011 r.

Zofia Falkiewicz Robertowi Grudniowi dedykuję

“MUZYKA”

Płynął strumień akordów

jak piękny poemat

i wypełniał przestrzeń

niczym rój motyli

unoszący się ponad głowami…

Była o n a

i t y l k o o n a

M U Z Y K A …

Zofia Falkiewicz Robertowi Grudniowi

5.10.2021, premiera 24.05.2023 Radom, Łaźnia

MIĘDZY

Między jednym klawiszem, a drugim

widzę twoją twarz…

Między jednym, a drugim dźwiękiem

słyszę twój głos…

3 X 2021 r.

Zofa Falkiewicz

Dedykuję Robertowi Grudniowi

MISTRZ ORGANÓW

Jeszcze poprawił frak…

Rzucił kątem oka na pulpit

i uniósł rękę do góry,

a ona…

13 IX 2021 r

Zofia Falkiewicz

KONCERT SZOPENA

Bo ja wciąż słyszę tę burzę,

czuję pustkę i ból który wkradł się w jego życie…

bo w mojej duszy

ta rzeka nut Fryderyka nie ma końca.

15.08.2010 Wierzbica

Zofia Falkiewicz

ORGANOWY KONCERT

Ucichł ostatni akord preludia

I echo zmieszało się z ciszą…

Zofia Falkiewicz

Żywiołów wody nie ugasi pragnienie,

muzyka gra, ona władzę przejęła,

będzie batutą,snem,marzeniem

spłynie na skrzydłach Orfeusza.

Słyszysz, właśnie koncert zaczęła,

obudziła senne mary, zawołała marzenia

na tę jedną noc wybraną przez ciebie.

Anna Łęcka

Życie co umknęło w jesiennej czerwieni

A dziś nic nie zostało

Strzępy bez wartości na stopniach życia minionego – faluje

Nadzieją chwil uśmiechu i dobroci.

Jadwiga Wodzyńska – Bujak

Wielki wirtuoz – Pan Robert Grudzień,

…..

I choć w nazwisku ma miesiąc zimowy

To bardzo ciepły człowiek i skromny,

I przepełniony zawsze radością,

Żyjący sztuką, żyjący miłością,

A ja się uczę od Niego z wiekiem

Być zwykłym Szarym, skromnym człowiekiem.

Adrian Szary

2023. Rok Mikołaja Kopernika. Zrozumieć Niepodległą.Robert Grudzień projekt autorski www.grudzien.pl t.601306483

jan_matejko-astronomer_copernicus-conversation_with_god

2023. Rok Mikołaja Kopernika. Zrozumieć Niepodległą.Robert Grudzień projekt autorski www.grudzien.pl t.601306483

Jan Matejko, „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Mikołaj Kopernik na obrazie Jana Matejki spogląda w natchnieniu w niebo, przypominając sceny objawienia. Można przypuszczać, że takie malarskie ujęcie naukowca wyraża głęboką religijność samego artysty.

Matejko stworzył to dzieło z myślą o czterechsetnej rocznicy urodzin Kopernika, który to jubileusz hucznie obchodzono w roku 1873. Zgodnie ze swoim zwyczajem artysta rzetelnie przygotował się do malowania sceny osadzonej w realiach historycznych. Z wyprzedzeniem zaczął gromadzić informacje na temat życia Kopernika i astronomii, a ze zbiorów Uniwersytetu i Biblioteki Jagiellońskiej wypożyczył niezbędne rekwizyty.

W centrum kompozycji widzimy Kopernika, który przyklęknął i zwrócił wzrok ku niebu. Prawą dłoń wznosi w górę, w lewej trzyma cyrkiel. Oderwany od pracy, wydaje się czymś poruszony. Pełną powagi twarz okalają bujne, ciemne loki – charakterystyczna fryzura znana z portretów astronoma. Na jego głowie można dostrzec także czarną piuskę, oznakę stanu duchownego. Ubrany jest w ciemnozielony, podbity futrem płaszcz, narzucony na czarny strój. Okrycie układa się w ozdobne fałdy, które przypominają głębokie marszczenia szat postaci z Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza. Spod płaszcza wysuwa się noga w białej pończosze i brązowym pantoflu.

Matejko inspirował się oczywiście zachowanymi wizerunkami Kopernika. Jak zawsze starał się jednak znaleźć żywego modela, którego wygląd odpowiadałby jego wizji danej postaci historycznej. W tym przypadku wybór padł na Henryka Levittoux – lekarza i miłośnika sztuki, a prywatnie przyjaciela artysty. Burza ciemnych, falistych włosów, szczupła twarz i wyraziste brwi doskonale odpowiadały fizjonomii Kopernika uwiecznionej na dawnych portretach.

Na obrazie astronoma otaczają narzędzia pracy, które przypominają o jego badaniach i odkryciach. Po lewej stronie, oparta o balustradę, stoi tablica ze schematem Układu Słonecznego. Wyraźnie zaznaczono na nim Słońce (Sol) w centrum wykresu oraz Ziemię (Terra) krążącą wokół po orbicie. Na tle nieba odcina się przyrząd astronomiczny złożony z trzech długich listew tworzących trójkąt. To trikwetrum (triquetrum, trójkąt paralaktyczny) służące do wyznaczania paralaksy Księżyca i obliczania jego odległości od Ziemi.

Obok dostrzeżemy też otwarte księgi, arkusz papieru z wykresem, czarny kałamarz, zwijaną miarkę calową, szeroki cyrkiel proporcjonalny (zwany też cyrklem Galileusza) czy lunetę. Te dwa ostatnie przyrządy na pewno nie mogłyby należeć do Kopernika, ponieważ wynaleziono je już po śmierci astronoma. Nie oznacza to jednak, że Matejko popełnił nieświadomie pomyłkę. Dla artysty każdy rekwizyt umieszczony na obrazie miał znaczenie, nawet jeśli nie do końca odpowiadał prawdzie historycznej. Na łamach „Rocznika Krakowskiego” z 1972 r. Zofia Sołtysowa wyjaśniała:

Użycie w obrazie instrumentów skonstruowanych lub używanych przez Galileusza posiada swoistą wymowę. To on wydał w r. 1633 we Florencji dzieło zawierające dyskusję zwolennika teorii Kopernikowskiej ze zwolennikiem teorii Ptolemeusza. On był gorliwym wyznawcą nauki naszego astronoma. […] Widocznie Matejko za pomocą odmalowanych instrumentów chciał uczynić aluzję do osoby Galileusza i przyszłego oddziaływania teorii heliocentrycznej.

Scena rozgrywa się w nocy, na wąskim tarasie sąsiadującym z gotycką katedrą we Fromborku, której szczyt i wieżyczki widać na drugim planie. To właściwie fragment galerii, która przylegała do wieży mieszkalnej należącej do uczonego. Między belkami balustrady widoczny jest także Zalew Wiślany i zabudowania miejskie. Wiadomo, że Matejko nigdy nie był we Fromborku i korzystał ze zdjęć warszawskiego fotografa Karola Beyera, by wiarygodnie przedstawić architekturę miasta.

Choć panuje noc – a jedynym widocznym źródłem światła, poza gwiazdami, jest metalowa latarnia – postać Kopernika jest wyraźnie oświetlona. Niektórzy krytycy zarzucali Matejce brak realizmu oraz niekonsekwencję (na przykład trikwetrum powinno rzucać cień na twarz astronoma). Różnie też intepretowano jasność pochodzącą zza kadru, dopatrując się w niej księżycowego blasku (który uniemożliwiałby jednak obserwacje astronomiczne) lub nadchodzącego świtu. Tytułowa „rozmowa z Bogiem” nasuwa także skojarzenia ze światłem metafizycznym, symbolizującym obecność Stwórcy.

Pierwsze szkice kompozycji Matejko zaczął przygotowywać w latach 1871-1872. Pracę nad ostatecznym obrazem rozpoczął latem 1872 roku, przed podróżą z żoną do Stambułu. Korzystał wtedy z niedużego atelier w swoim mieszkaniu przy ulicy Krupniczej w Krakowie. Później przeniósł się do pracowni w Szkole Sztuk Pięknych (której w 1873 roku został dyrektorem).

Artysta ukończył obraz na początku jubileuszowego roku 1873. Pokazu dzieła nie uwzględniono jednak w oficjalnym programie obchodów planowanych w Krakowie. Matejko samodzielnie zorganizował wystawę, a dochód z biletów przeznaczył na cele dobroczynne. Reprodukcję „Astronoma Kopernika…” – w formie odbitek drzeworytniczych na podstawie rysunku artysty – rozdawano także uczniom krakowskich szkół.

Wkrótce dzieło zakupiono ze składek publicznych i przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, w którego Muzeum znajduje się do dziś. Miało to szczególne znaczenie, ponieważ Kopernik studiował na tej uczelni (wówczas nazywanej jeszcze Akademią Krakowską). Przeprowadzaniem transakcji zajął się Piotr Moszyński, kolekcjoner i wielbiciel twórczości Matejki.

Dzieło Matejki spotkało się z dużym zainteresowaniem. Krytycy zwracali uwagę na dość nietypową dla artysty kompozycję. Choć w jego twórczości pojawiały się także bardziej kameralne sceny – zakochani Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna, Jan Kochanowski opłakujący Urszulkę czy Stańczyk w zamyśleniu – to malarz znany był przede wszystkim z monumentalnych obrazów wielopostaciowych.

W „Przeglądzie Lwowskim”, relacjonującym krakowskie obchody jubileuszu, pisano:

Kopernik Matejki jest zupełnie różną od poprzednich kreacją wielkiego artysty. Dotychczas zwykł on tylko dramatyczne przedstawiać chwile i posługiwać się efektem kolorytu, mnogością typów i charakterów, akcją i ruchem – tu po raz pierwszy wprowadza monolog, że tak powiemy, jedną ukazuje postać, w czarnym ubraniu na tle nocy; bez efektów kolorytu; lecz to nie monolog mędrca, to dialog jego, to rozmowa z Bogiem.

Wcześniej nikt nie pokazał Kopernika w ten sposób. Ten nietypowy moment przedstawiony przez Matejkę korespondował ściśle z fragmentem utworu Józefa Szujskiego, historyka i przyjaciela artysty. „Kopernik, poemat dramatyczny osnuty na tle historycznym” został wystawiony w Krakowie w lutym 1873 roku. Autor włożył w usta astronoma takie słowa:

Słuchaj! Gwieździsta była noc, świetlana,

Na frauenburskiej klęczałem wieżycy,

Szukając wielkiej niebios tajemnicy.

I ku ramionom wzniesionym w zachwycie

Spłynęła ku mnie tajemnica Pana,

Spłynęło ku mnie wielkie świata życie!

To co się w cyfrach i piśmie łamało

Jedna mi chwila podała natchnienia.

Natchnienie szatę pewności przybrało,

W dowód urosły moje przypuszczenia.

Jak pisał Jarosław Krawczyk w książce „Matejko i historia”, Kopernik był dla Szujskiego – a zapewne i dla Matejki – „przykładem uczonego-humanisty, który umiał pogodzić rozum z wiarą”. Na obrazie widzielibyśmy więc nie tyle moment olśnienia, co raczej potwierdzenie naukowych przypuszczeń, symboliczne ukoronowanie długoletnich i żmudnych badań.

Po prezentacji w Krakowie „Astronom Kopernik…” został wysłany do Wiednia na wystawę powszechną w 1873 roku. Pokazano go obok większych, bardziej rozbudowanych kompozycji Matejki: „Unii Lubelskiej”, „Stefana Batorego pod Pskowem” i „Kazania Skargi”. Kontrastował z nimi jako oszczędniejszy w wyrazie i dość wyjątkowy na tle dotychczasowej twórczości artysty. „Tygodnik Wielkopolski” donosił, że „Kopernik Matejki to studium psychologiczne, a nie obraz historyczny, nie portret, studium odzwierciedlające duszę” genialnego astronoma.

Literatura:

  • Jarosław Krawczyk, „Matejko i historia”, Warszawa 1990.
  • Edward Łepkowski, „Mikołaj Kopernik w twórczości Jana Matejki”, „Studia Warmińskie”, 1972, nr 9
  • Zofia Sołtysowa, „Kopernik” Matejki, „Rocznik Krakowski”, 1972, nr 43

OBCHODY ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA

12.3.2023 Warszawa – Ursynów, kościół bł. Bojanowskiego / 19.00

14.5.2023 Białobrzegi, kościół pw. św. Trójcy.

40 ROCZNICA ZAMORDOWANIA GRZEGORZA PRZEMYKA

24.5.2023 Radom, KŚT „ŁAŹNIA”

09.06.2023 Lublin, Sanktuarium Świętej Rodziny / 19.00

36.ROCZNICA POBYTU JANA PAWŁA II W LUBLINIE

11.6.2023 Stromiec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela / 12.00.

93.URODZINY GEN. RYSZARDA KUKLIŃSKIEGO

15.6.2023 Budki / Szydłowiec, Szkoła im. Jana Kochanowskiego / 10.30

Koncert i wystawa / OFICJALNA INAUGURACJA PROJEKTU

18.6.2023 Radom, Klasztor Bernardynów / godz.18.00

74.URODZINY PROF. LECHA KACZYŃSKIEGO

cdn.

2022 Podaj ręke Ukrainie. Rok Romantyzmu Polskiego-Robert Grudzień projekt autorski.www.grudzien.pl

rok-romantyzmu-polskiego-2275812941_5196010810421155_247887296349652273_n278154829_5260804473941788_3336847126711470052_n

Terminarz
13.2.2022, Lublin Kościół pw. św. Rodziny. Koncert Organowy Robert Grudzień – prezentacja organów I etap remontu generalnego
20.3.2022, godz.12.00. Kazimierz Dolny. Fara Kazimierska. Podaj ręke Ukrainie. Msza o pokój i koncert
20.3.2022, godz.18.00. Radom, kościół Garnizonowy. Podaj ręke Ukrainie. Msza o pokój i koncert Roberta Grudnia oraz solistów Ukrainy
27.3.2022, Warszawa-Wolica, kościół pw. bł. Edmunda Bojanowskiego. Koncert Podaj ręke Ukrainie. Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień, soliści Ukrainy
3.4.2022, Krasnystaw Kościół MB Pocieszenia Podaj Ręke Ukrainie
10.4.2022 Radom, Uroczystości Smoleńskie – Msza o Pokój w Ukrainie
godz.17.30 złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczynskich
godz.18.00 Msza św. Kosciol pw. sw. Jana Chrzciciela w Radomiu
82. rocznica Zbrodni Katynskiej -12. rocznica – Pamieci 96 Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
24.4.2022, godz.8.30 Osmolin, kościół pw św. Marcina. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
24.4.2022, godz.10.15 Lwówek, kościół filialny pw. MB Częstochowskiej. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
24.4.2022, godz. 11.30 Kiernozia, kościół pw.św. Małgorzaty. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
Msza św. i koncert. Wykonawcy: Soliści Ukrainy Olha Hrytsak – alt, Natalia Kozub – skrzypce
Robert Grudzien – muzyka
goscinnie: Viola Taran – sopran, Andrzej Pachnicki – bas, koordynator, Jerzy Seklecki – poezja. W programie Polska i Ukraińska Kultura
24.4.2022, godz.18.30 Wilkowyja / Jarocin Kościół pw. św. Wojciecha
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – Modlitwa o pokój w Ukrainie
Koncert słowno- muzyczny.Soliści scen polskich i ukraińskich
Jerzy Zelnik aktor, Lucyna Białas sopran, Natalia Kozub skrzypce, Robert Grudzien organy, kierownictwo artystyczne
Gościnnie: Olha Hrytsak – alt Ukraina
15.5.2022, godz.18.00. Białobrzegi Radomskie. Kościół pw. św. Trójcy
Koncert i msza św. pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary
26.5.2022, godz.19.00 Lipsko, Dzień Matki. Koncert Roberta Grudnia i solistów scen polskich i ukraińskich
29.5.2022, godz.17.00 Pacyna, kościół pw. św. Wawrzyńca. Podaj ręke Ukrainie – Dzień Matki
29.5.2022, godz.17.00 Sanniki kościół parafialny. Podaj ręke Ukrainie – Dzień Matki
9.6.2022, godz.19.30 Lublin-Czuby, kościół pw. sw. Rodziny
Inauguracja Sanktuarium pw. św. Rodziny w Lublinie. Koncert inauguracyjny festiwalu
12.6.2022, godz.12.00. Stromiec kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Uroczysta msza św. i koncert
92.Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego w rodzinnych stronach bohatera. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP
18.6.2022, godz.17.30. Radom 72 urodziny prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP
godz.18.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich
godz.18.30 Msza św. i koncert Kościół Jezuitów w Radomiu. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP
24.6.2022, godz.20.00 Radom, Plac Corazziego. Podaj ręke Ukrainie. Koncert Roberta Grudnia i Solistów Ukrainy
cdn.

23.11.2022 Koncert Lubartów

23.11.2022 Koncert Lublin

24.11.2022 Koncert Świdnik

23.11.2022 Koncert Lubartów

23.11.2022 Koncert Lublin

24.11.2022 Koncert Świdnik

==============================================================
Romantyzm „przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki”. „Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy. Marzenia wielkich twórców ziściły się w nadziei na Wielką, Niepodległą Ojczyznę – Polskę.
W roku romantyzmu Polskiego podajemy ręke Ukrainie. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość  przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość. .. W ramach projektu przybliżymy również twórczość wielkiego ukraińskiego poety, przyjaciela Adama Mickiewicza Tarasa Szewczenki.

Teresa Żylis-Gara i Robert Grudzień niezwykła historia…1999-2009

Zyli-Gara Grudzień Zelów 2000Zylis-Gara, Grudzień Jarosław 2000Radom Katedra Żylis-Gara, R Grudzień 1999 FB_IMG_1630394285743 OCHMAN ZYLIS-GARA, GRUDZIEN KALWARIA Z. 2001ROBERTOWI GRUDNIOWI Z SERDECZNĄ PRZYJAŹNIĄ TERESA ŻYLIS GARA KALWARIA ZEBRZYDOWSKA 2.7.1999 IMG_20210829_161127323_HDR~2   wpis Maestry TŻG 1999  Żylis-Gara, Ochman, Grudzień Lublin 2000

Teresa Żylis-Gara i Robert Grudzień niezwykła historia
 
Pochodziła z Wilna, studiowała w Łodzi, pierwsze nagrody zdobyła w
Warszawie – koncertowała na całym świecie. Była solistką nowojorskiej
Metropolitan Opera. Po zakończeniu kariery Maestro Teresa Żylis – Gara wracała
do Polski na trasy koncertowe na zaproszenie Roberta Grudnia.
– Pod koniec lat 90. dowiedziałem się, że Teresa Żylis – Gara,
światowej sławy śpiewaczka zakończyła karierę artystyczną i stałą
współpracę z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i zamieszkała w
Monaco. Pomyślałem wtedy by zorganizować maestrze cykl spotkań
z polską publiczością. Nie tyle koncertów, ale właśnie spotkań,
podczas których nie tylko miałaby zaśpiewać, ale opowiedzieć o
karierze na światowych scenach operowych, wywołać jakiś dialog. Od
dziecka interesowałem się nie tylko muzyką organową ale też operą i
byłem pewien, że dla polskich melonanów byłoby ciekawe takie
spotkanie z gwiazdą, której przez ponad 30 lat nie było w kraju – wspomina
Robert Grudzień.
Teresa Żylis – Gara zgodziła się, chociaż nie od razu i z pewnymi oporami.
Jednak już pierwsze występy w kościołach pokazały jak bardzo te
spotkania były oczekiwane.
– Przychodziły takie tłumy, że nie mogliśmy na zakończenie koncertu
przejść przez kościół z chóru do ołtarza. Wynajmowaliśmy ochronę
by umożliwiła nam dojście, ukłony i osobiste spotkanie z
publicznością po koncercie. Przychodzilo po dwa – trzy tysiące
publiczności. W Łodzi – nawet cztery tysiące osób. Jak reagowała
maestra? Na początku były łzy wzruszenia, potem wyraźnie
podobało jej się tak gorące przyjęcie – dodaje Robert Grudzień.
W ciągu niespełna dekady Teresa Żylis – Gara wystąpiła w 50 koncertach,
organizowanych przez Roberta Grudnia. Wystąpiliśmy m.in. Leżajsk, Lublin,
Kalwaria Zebrzydowska, Stalowa Wola, Mielec, Jarosław, Olkusz, Trzebnica,
Oliwa, Krynica Zdrój, Orneta, Zelów, Jedrzejów. Na szczególną uwagę zasługuje
ten, który odbył się w grudniu 2000 roku w Łodzi, na rzecz renowacji
zabytkowego kościoła OO. Jezuitów.
– Maestra przyjęła zaproszenie ale ściągnęła też mnie. Była
stuprocentową profesjonalistką. Do każdego zadania zawsze
zatrudniała fachowców, Uważała, że na organach powinien jej
akompaniować artysta – wyjaśnia Robert Grudzień.
Dobrą współpracę zauważyli i docenili krytycy. ” Muzycy występowali
wspólnie wiele razy, tworzą zharmonizowany duet. Porozumienie
artystów było szczególnie potrzebne w nastrojowych kompozycjach,
takich jak „Ernest a la Vierge Immaculée” Ernesta Chaussona czy „Ave
Maria” Giulia Cacciniego ” – to fragment jednej z recenzji z lokalnej prasy.​
– Po tym koncercie Maestra zobowiązała się nadal wspierać renowację
zabytkowego kościoła. Jednak zastrzegła, że ona musi wyjechać ale
inicjatywą artystyczną na ten cel będę kierował ja. I tak w
następnych latach odbyły się kolejne koncerty i festiwale, z udziałem Maestry
oraz innych sław. Festiwal „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Łodzi to Teresy Żylis-Gara i moja inicjatywa w ramach którego wystąpili m.in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Poznańskie Słowiki. Udało się też stworzyć w Łodzi środowisko biznesmenów,
samorządowców, polityków i wspólnymi siłami doprowadzić do
finału renowację kościoła i klasztoru – wspomina Robert Grudzień.
Po kilku latach w trasach koncertowych do Teresy Żylis – Gara i Roberta
Grudnia dołączył Wiesław Ochman. Robert Grudzień podkreśla, że każdy
koncert był doskonale przygotowany przez samorządy, parafie. Był
ważnym wydarzeniem artystycznym, zawsze z udzielam lokalnych władz i
niesłabnącym zainteresowaniem mediów.
Pokłosiem tras koncertowych i spotkań z tak liczną publicznością były też
kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, które Teresa Żylis – Gara
poprowadziła w Polsce. Odbywały się w pałacu – domu pracy twórczej w
Radziejowicach.
– Tak jak podkreślałem przez dziesięć lat mieliśmy ogromne
zainteresowanie publiczności, ale należy dodać że na koncerty
przyjeżdżali też młodzi śpiewacy, studenci i utalentowana młodzież
zainteresowana operą, która po prostu chciała śpiewać. Maestra
zauważyła, że jest wielu młodych, którzy chcą by zajęła się nimi jako
pedagog. Stąd idea kursów mistrzowskich – wyjaśnia Robert
Grudzień.
Teresa Żylis – Gara zmarła 28 sierpnia 2021 roku w Łodzi.
– To niepowetowana strata dla polskiej kultury. Cieszę się, że przez tak
długi czas, bo niemal 10 lat odbywaliśmy trasy koncertowe w kościołach
w calej Polsce. Myślę, że ona też miała satysfakcję ze spotykania
publiczności i promowania wielkiej sztuki operowej w parafiach dużych
miast, ale też mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma oper i teatrów
muzycznych, ale są wrażliwi ludzie czekający na spotkania ze sztuką i jej
twórcami podsumowuje Robert Grudzień.
 
Ps. W załączniku zdjęcia oraz pamiątki ze wspólnych koncertów festiwalowych.
 
Robert Grudzień rozpoczął współprace z Maestro Teresą Żylis-Gara w roku 1999.
Pierwszy wspólny koncert odbył się 21 czerwca 1999 roku w Leżajsku.
 
Wybrane najważniejsze  koncerty w ramach muzycznych festiwali:
 
Leżajsk, Bazylika OO. Bernardynów – 21czerwca 1999r.
 
Lublin, Kościół Św. Rodziny – 30 czerwca 1999 r.
 
Kalwaria Zebrzydowska, Bazylika OO. Bernardynów – 02 lipca 1999 r.
 
Radom, Katedra Opieki N.M.P. – 01 października 1999 r.
 
Jarosław, Bazylika OO Domikanów 2.6.2000
 
Mielec, Kościół MB 4.9.2000
 
Zelów, październik 2000
 
Kalwaria Zebrzydowska czerwiec 2000
 
Stalowa Wola, klasztor Kapucynów 2000
 
8.12.2001
 
Kościół Księży Jezuitów Łódź ul. Sienkiewicza 61
 
koncert duetu Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman i  Robert Grudzień
 
 
 
BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA
 
OLKUSZ 7 – 10. 10. 2004 R.
 
  1. 10. 2004 r., godz.19.00
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
światowej sławy śpiewaczka
 
oraz
 
rekomendowani
 
przez maestrę młodzi artyści
 
Joanna Horodko – sopran
 
Anna Bernacka – mezzosopran
 
Robert Grudzień – organy oraz akompaniament
 
 
 
10.10. 2004 r., godz.16.00
 
Trzebnica Bazylika
 
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
światowej sławy śpiewaczka
 
oraz
 
rekomendowani
 
przez maestrę młodzi artyści
 
Joanna Horodko – sopran
 
Anna Bernacka – mezzosopran
 
Robert Grudzień – organy oraz akompaniament
 
 
 
I Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – Krynica Zdrój 2005
 
18.06.godz.19.30, 2005 r, Krynica Gorska, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP /Zdrojowy /
 
Światowej sławy śpiewaczka
 
Recital wokalny Teresa Zylis-Gara – sopran
 
Robert Grudzien – organy
 
 
 
Archikatedra w Oliwie
 
5 października, środa. godz.19.30, 2005 r.
 
w hołdzie
 
Janowi Pawłowi II
 
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
Robert Grudzień – organy
 
W czasie koncertu zbierane były datki na renowację zabytkowej Katedry w Oliwie
 
 
 
Orneta, 23.09.2006 r., sobota godz.19.30
Recital wokalny, Teresa Żylis-Gara & Robert Grudzień
 
ARCHIWUM Z KONCERTÓW MAESTRY TERESA ŻYLIS-GARA I ROBERTA GRUDNIA / MATERIAŁY PRASOWE rok 1999, 2000…
 
 
 
 
 
www.grudzien.pl
 

 

2021 Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

LOGO ROK PRYMASA 2021kard-Stefan-Wyszynski-1-696x464
Koncerty, festiwale, spektakle, wykłady. Ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl
 
2021. Rok Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego
Inauguracja ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia
„Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – ks. kard. Stefan Wyszyński
06.06.2021, Iłów, kościół MB Królowej Polski. 55 Rocznica wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w Iłowie(11.11.1966) / godz.18.00
07.06.2021, Łochów Rok Norwida z muzyką Chopina/ godz.12.00
09.06.2021, Lublin Inauguracja festiwalu Lublin-Czuby/ godz.19.00
13.06.2021, Stromiec kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Jubileusz ks. Bogdana Rosiewicza / godz.12.00
17.06.2021, Radom, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Urodziny prof. Lecha Kaczyńskiego / godz.18.00 / Inauguracja festiwalu Radom Orońsko
20.06.2021, Stromiec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego / godz.12.00
23.06.2021, Radom, Muszla Koncertowa, Park Miejski / godz.18.00
03.07.2021, Jędrzejów, Klasztor Cystersów / godz.19.00 / Inauguracja festiwalu Jędrzejów 2021
04.07.2021, Wolbórz, Kolegiata / godz.19.00 / Inauguracja festiwalu Wolbórz 2021
23.07.2021, Świnoujście kościół Recital/ godz.20.00
25.07.2021, Płock Katedra / Koncert poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu / godz.19.00
01.08.2021, Stromiec, Ołtarz przy kaplicy cmentarnej MB Śnieżnej / koncert, msza św. MB Śnieżna / godz.11.30
01.08.2021, Radom, Kościół Garnizonowy / godz.17.00
03.08.2021, Kobylanka / Szczecin, kościół parafialny 120.Rocznica urodzin Prymasa Wyszyńskiego/ godz.19.00
15.08.2021, Trablice/Pelagów Kościół MB Częstochowskiej. Ks. Roman Kotlarz „Matko Ratuj” / godz.11
15.08.2021, Wolbórz Kolegiata pw. św. Mikołaja. Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19
22.08.2021, Jedlińsk, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Andrzeja. Szacunek dla Prymasa Tysiąclecia / godz.13
22.08.2021, Zakrzew, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela / Śluby Jasnogórskiego Narodu Polskiego / godz.18
24.08.2021, Opoczno, Starostwo Powiatowe Uroczysta Sesja / godz.12.00
05.09.2021, Wrociszew,  kościół pw. św. Małgorzaty. Kulminacja projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – ks. kard. Stefan Wyszyński / godz.10
05.09.2021, Suszec, Sanktuarium Maryjne. Dożynki / godz.14
08.09.2021, Sędziszów Małopolski, Kościół Farny Konstanty A Kulka, K Gąska, R Grudzień/ godz.20.00
10.09.2021, Warszawa, UKSW – Aula. Robert Grudzień wykład – koncert / godz.11.00
12.09.2021, Łańcut Dom Kultury / godz.19.00
13.09.2021, Radom, Kościół Garnizonowy / Msza św. i koncert dziękczynny za bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Czackiej / godz.17.00
18.09.2021, Kobylanka k/Szczecin, Ustanowienie Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Wydarzenie roku / godz.15
20.09.2021, Zelów, Kościół MB Częstochowskiej / Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19
29.09.2021, Sanniki, Pałac ECA im. Chopina, Robert Grudzień spotkanie autorskie, koncert, promocja książki / godz.17.00
03.10.2021, Sanniki, kościół pw. św. Trójcy, koncert. 55 Rocznica wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w Sannikach(12.11.1966) / godz.9.00
03.10.2021, Piaseczno, kościół pw. św. Anny, koncert poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu/ godz.17
05.10.2021, Lipsko, kościół pw. św. Trójcy /Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19.00
17.10.2021, Starachowice, kościół Wszystkich Świętych. Konstanty A Kulka, Robert Grudzień – recital / godz.19.00
24.10.2021, Studzianna, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela
24.102021, Wielka Woda – Paradyż, Kościół Przemienia Pańskiego
24.10.2021, Sieradz, Klasztor Sióstr Urszulanek / Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.18.00
07.11.2021, Świdnik, Kościół Chrystusa Odkupiciela. Zaduszki Świdnickie / godz.18.00
14.11.2021, Osmolin, Kościół pw. św. Marcina / „Prymas kard. Stefan Wyszyński a Niepodległa” / godz.13.00
14.11.2021, Kiernozia, Kościół pw. św. Małgorzaty / „Prymas kard. Stefan Wyszyński a Niepodległa” / godz.10.00
11.11.2021, Kozienice, Kościół Świętej Rodziny. 11 listopada – koncert z okazji Święta Niepodległości /godz.19.00
21.11.2021, Sochaczew, Kościół pw. św. Wawrzyńca /Ku czci św. Cecylii „Organy Hammonda Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego” /godz.19.00
12.12.2021, Radom, Kościół Jezuitów. Strajk Studencki WSI
cdn
 

OPIS WYDARZENIA

2021 Rok Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego /koncerty, festiwale, wykłady/

 Projekt Roberta Grudnia. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia

Rozpoczął się ogólnopolski projekt Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”

 W latach PRL-u był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego, zagrożonej przez ideologię komunistyczną, w tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, jego nauka i przesłanie pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków stanowić będą też myśl przewodnią tegorocznego ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”. Pierwszy koncert odbył się 6 czerwca w Iłowie /Diecezja Łowicka/.

 “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to fragment uchwały przyjętej przez Sejm RP 27 listopada 2021 roku. Właśnie teraz dokona się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, który gorliwą wiarę i zaangażowanie w życie religijne, łączył z kształtowaniem życia społecznego zagrożonego demoralizacją i demontażem porządku opartego na rodzinie a wartości te przez całe powojenne dekady zagrożone były brutalną ateizacją wojującego komunizmu. Miesiącem, gdy dokona się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, opóźniona z powodu pandemii Sars- Cov-2, będzie wrzesień. Jednak 2021 rok to także dwa ważne jubileusze – 120 rocznica urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia. Projekt Roberta Grudnia, odbywa się w cyklu artystycznym „Zrozumieć Niepodległą”, realizowanym od 2018 roku a przypominający postacie i wydarzenia kluczowe dla pełnego odzyskania niepodległości. W tym roku planujemy 120 wydarzeń w całej Polsce. Sięgniemy do Dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia m.in.: Ślubów Jasnogórskich czy Zapisków Więziennych.

 – Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek, w świecie gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na Jego słowa. To on i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie – przyznaje Robert Grudzień.

 Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” to cykl koncertów muzycznych i słowno – muzycznych oraz imprez towarzyszących, gdzie zarówno przypomniane zostanie nauczanie Prymasa jak i podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Jerzy Zelnik, Maciej Zakościelny, Jerzy Trela, Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Konstanty Andrzej Kulka, solistów Opery Narodowej i Teatru Muzycznego w Łodzi. Projekt rozpoczął się 6 czerwca w Iłowie w kościele MB Królowej Polski., w 55 rocznicę wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w tej parafii. Organizatorami koncertu w Iłowie byli gospodarze: Proboszcz Parafii i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wydarzenia dedykowane Prymasowi Tysiąclecia będą odbywały się przez kolejne miesiące, w ramach festiwali organizowanych i współorganizowanych przez Roberta Grudnia, m. in w Lublinie, Radomiu, Stalowej Woli, Jędrzejowie, oraz innych miastach i parafiach w całej Polsce. Kulminacją projektu będzie koncert i modlitwa przy grobie ojca kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie, w powiecie grójeckim. Tam przez większość życia zawodowego ojciec Prymasa pełnił funkcję organisty, kierownika chóru, współorganizatora życia parafialnego. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym. – Moi krewni mieszkali we Wrociszewie. Wyrastałem wśród opowiadań o działalności ojca i sytuacjach z udziałem samego Prymasa, który właśnie we Wrociszewie ukrywał się w czasie drugiej wojny światowej czy odwiedzał ojca później – jako kapłan, biskup i Prymas. To właśnie tu padły słowa, które wybrałem jako motto projektu. Myślę, że Wrociszew i wielki szacunek moich krewnych dla obu – ojca i Syna – to ważny krok, który ukształtował mój stosunek do historii, wiary i najważniejszych wartości w życiu – dodaje Robert Grudzień.

 Skomponowałem również Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił. Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r.

 Koncert i uroczystości związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie odbędą się 4 września w kościele pw. św. Małgorzaty. Ogólnopolski projekt potrwa do końca roku 2021.

ilow zaproszenie 2021IMG_20210704_134515_resized_20210704_014734982IMG_20210704_134552_resized_20210704_014703945XXVII_festiwal_organowy_plakat_do_druku-1-1plakat-koncerty-2021maly.jpeg-1624892736Stalowa Wola plakat 2021_nett-1TERMINARZ Czuby 2021_net-1-1 PLAKAT RADOM 17.06-1PLAKAT STROMIEC 9.6.2019...-135435054_1915142528508016_2448039055577841664_n - Kopia5.9.Wrociszew Plakat-1kotlarz 2021241701118_4270004873119499_4449980554778689312_nwrociszewplakat 8.9.2021 oryginalplakatkoncert organowyna-strone-ore-wyszynski-380x214 plakat-1Kiernozia plakat 14.11.2021-1plakat Osmolin 14.11.2021-1    Sochaczew plakat 21.11.2021-1organy Hamond Sochaczew 2021

 

fot RG Sanniki 29 9 2021

 

Cdn.

Więcej szczegółów na stronie www.grudzien.pl

 

Pozdrawiam Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski

2021 Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego

www.grudzien.pl t.601306483

Strona 1 z 912345...Ostatnia »