Aktualności

2023. Rok Mikołaja Kopernika. Zrozumieć Niepodległą.Robert Grudzień projekt autorski www.grudzien.pl t.601306483

jan_matejko-astronomer_copernicus-conversation_with_god

2023. Rok Mikołaja Kopernika. Zrozumieć Niepodległą.Robert Grudzień projekt autorski www.grudzien.pl t.601306483

Jan Matejko, „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”

Mikołaj Kopernik na obrazie Jana Matejki spogląda w natchnieniu w niebo, przypominając sceny objawienia. Można przypuszczać, że takie malarskie ujęcie naukowca wyraża głęboką religijność samego artysty.

Matejko stworzył to dzieło z myślą o czterechsetnej rocznicy urodzin Kopernika, który to jubileusz hucznie obchodzono w roku 1873. Zgodnie ze swoim zwyczajem artysta rzetelnie przygotował się do malowania sceny osadzonej w realiach historycznych. Z wyprzedzeniem zaczął gromadzić informacje na temat życia Kopernika i astronomii, a ze zbiorów Uniwersytetu i Biblioteki Jagiellońskiej wypożyczył niezbędne rekwizyty.

W centrum kompozycji widzimy Kopernika, który przyklęknął i zwrócił wzrok ku niebu. Prawą dłoń wznosi w górę, w lewej trzyma cyrkiel. Oderwany od pracy, wydaje się czymś poruszony. Pełną powagi twarz okalają bujne, ciemne loki – charakterystyczna fryzura znana z portretów astronoma. Na jego głowie można dostrzec także czarną piuskę, oznakę stanu duchownego. Ubrany jest w ciemnozielony, podbity futrem płaszcz, narzucony na czarny strój. Okrycie układa się w ozdobne fałdy, które przypominają głębokie marszczenia szat postaci z Ołtarza Mariackiego Wita Stwosza. Spod płaszcza wysuwa się noga w białej pończosze i brązowym pantoflu.

Matejko inspirował się oczywiście zachowanymi wizerunkami Kopernika. Jak zawsze starał się jednak znaleźć żywego modela, którego wygląd odpowiadałby jego wizji danej postaci historycznej. W tym przypadku wybór padł na Henryka Levittoux – lekarza i miłośnika sztuki, a prywatnie przyjaciela artysty. Burza ciemnych, falistych włosów, szczupła twarz i wyraziste brwi doskonale odpowiadały fizjonomii Kopernika uwiecznionej na dawnych portretach.

Na obrazie astronoma otaczają narzędzia pracy, które przypominają o jego badaniach i odkryciach. Po lewej stronie, oparta o balustradę, stoi tablica ze schematem Układu Słonecznego. Wyraźnie zaznaczono na nim Słońce (Sol) w centrum wykresu oraz Ziemię (Terra) krążącą wokół po orbicie. Na tle nieba odcina się przyrząd astronomiczny złożony z trzech długich listew tworzących trójkąt. To trikwetrum (triquetrum, trójkąt paralaktyczny) służące do wyznaczania paralaksy Księżyca i obliczania jego odległości od Ziemi.

Obok dostrzeżemy też otwarte księgi, arkusz papieru z wykresem, czarny kałamarz, zwijaną miarkę calową, szeroki cyrkiel proporcjonalny (zwany też cyrklem Galileusza) czy lunetę. Te dwa ostatnie przyrządy na pewno nie mogłyby należeć do Kopernika, ponieważ wynaleziono je już po śmierci astronoma. Nie oznacza to jednak, że Matejko popełnił nieświadomie pomyłkę. Dla artysty każdy rekwizyt umieszczony na obrazie miał znaczenie, nawet jeśli nie do końca odpowiadał prawdzie historycznej. Na łamach „Rocznika Krakowskiego” z 1972 r. Zofia Sołtysowa wyjaśniała:

Użycie w obrazie instrumentów skonstruowanych lub używanych przez Galileusza posiada swoistą wymowę. To on wydał w r. 1633 we Florencji dzieło zawierające dyskusję zwolennika teorii Kopernikowskiej ze zwolennikiem teorii Ptolemeusza. On był gorliwym wyznawcą nauki naszego astronoma. […] Widocznie Matejko za pomocą odmalowanych instrumentów chciał uczynić aluzję do osoby Galileusza i przyszłego oddziaływania teorii heliocentrycznej.

Scena rozgrywa się w nocy, na wąskim tarasie sąsiadującym z gotycką katedrą we Fromborku, której szczyt i wieżyczki widać na drugim planie. To właściwie fragment galerii, która przylegała do wieży mieszkalnej należącej do uczonego. Między belkami balustrady widoczny jest także Zalew Wiślany i zabudowania miejskie. Wiadomo, że Matejko nigdy nie był we Fromborku i korzystał ze zdjęć warszawskiego fotografa Karola Beyera, by wiarygodnie przedstawić architekturę miasta.

Choć panuje noc – a jedynym widocznym źródłem światła, poza gwiazdami, jest metalowa latarnia – postać Kopernika jest wyraźnie oświetlona. Niektórzy krytycy zarzucali Matejce brak realizmu oraz niekonsekwencję (na przykład trikwetrum powinno rzucać cień na twarz astronoma). Różnie też intepretowano jasność pochodzącą zza kadru, dopatrując się w niej księżycowego blasku (który uniemożliwiałby jednak obserwacje astronomiczne) lub nadchodzącego świtu. Tytułowa „rozmowa z Bogiem” nasuwa także skojarzenia ze światłem metafizycznym, symbolizującym obecność Stwórcy.

Pierwsze szkice kompozycji Matejko zaczął przygotowywać w latach 1871-1872. Pracę nad ostatecznym obrazem rozpoczął latem 1872 roku, przed podróżą z żoną do Stambułu. Korzystał wtedy z niedużego atelier w swoim mieszkaniu przy ulicy Krupniczej w Krakowie. Później przeniósł się do pracowni w Szkole Sztuk Pięknych (której w 1873 roku został dyrektorem).

Artysta ukończył obraz na początku jubileuszowego roku 1873. Pokazu dzieła nie uwzględniono jednak w oficjalnym programie obchodów planowanych w Krakowie. Matejko samodzielnie zorganizował wystawę, a dochód z biletów przeznaczył na cele dobroczynne. Reprodukcję „Astronoma Kopernika…” – w formie odbitek drzeworytniczych na podstawie rysunku artysty – rozdawano także uczniom krakowskich szkół.

Wkrótce dzieło zakupiono ze składek publicznych i przekazano Uniwersytetowi Jagiellońskiemu, w którego Muzeum znajduje się do dziś. Miało to szczególne znaczenie, ponieważ Kopernik studiował na tej uczelni (wówczas nazywanej jeszcze Akademią Krakowską). Przeprowadzaniem transakcji zajął się Piotr Moszyński, kolekcjoner i wielbiciel twórczości Matejki.

Dzieło Matejki spotkało się z dużym zainteresowaniem. Krytycy zwracali uwagę na dość nietypową dla artysty kompozycję. Choć w jego twórczości pojawiały się także bardziej kameralne sceny – zakochani Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna, Jan Kochanowski opłakujący Urszulkę czy Stańczyk w zamyśleniu – to malarz znany był przede wszystkim z monumentalnych obrazów wielopostaciowych.

W „Przeglądzie Lwowskim”, relacjonującym krakowskie obchody jubileuszu, pisano:

Kopernik Matejki jest zupełnie różną od poprzednich kreacją wielkiego artysty. Dotychczas zwykł on tylko dramatyczne przedstawiać chwile i posługiwać się efektem kolorytu, mnogością typów i charakterów, akcją i ruchem – tu po raz pierwszy wprowadza monolog, że tak powiemy, jedną ukazuje postać, w czarnym ubraniu na tle nocy; bez efektów kolorytu; lecz to nie monolog mędrca, to dialog jego, to rozmowa z Bogiem.

Wcześniej nikt nie pokazał Kopernika w ten sposób. Ten nietypowy moment przedstawiony przez Matejkę korespondował ściśle z fragmentem utworu Józefa Szujskiego, historyka i przyjaciela artysty. „Kopernik, poemat dramatyczny osnuty na tle historycznym” został wystawiony w Krakowie w lutym 1873 roku. Autor włożył w usta astronoma takie słowa:

Słuchaj! Gwieździsta była noc, świetlana,

Na frauenburskiej klęczałem wieżycy,

Szukając wielkiej niebios tajemnicy.

I ku ramionom wzniesionym w zachwycie

Spłynęła ku mnie tajemnica Pana,

Spłynęło ku mnie wielkie świata życie!

To co się w cyfrach i piśmie łamało

Jedna mi chwila podała natchnienia.

Natchnienie szatę pewności przybrało,

W dowód urosły moje przypuszczenia.

Jak pisał Jarosław Krawczyk w książce „Matejko i historia”, Kopernik był dla Szujskiego – a zapewne i dla Matejki – „przykładem uczonego-humanisty, który umiał pogodzić rozum z wiarą”. Na obrazie widzielibyśmy więc nie tyle moment olśnienia, co raczej potwierdzenie naukowych przypuszczeń, symboliczne ukoronowanie długoletnich i żmudnych badań.

Po prezentacji w Krakowie „Astronom Kopernik…” został wysłany do Wiednia na wystawę powszechną w 1873 roku. Pokazano go obok większych, bardziej rozbudowanych kompozycji Matejki: „Unii Lubelskiej”, „Stefana Batorego pod Pskowem” i „Kazania Skargi”. Kontrastował z nimi jako oszczędniejszy w wyrazie i dość wyjątkowy na tle dotychczasowej twórczości artysty. „Tygodnik Wielkopolski” donosił, że „Kopernik Matejki to studium psychologiczne, a nie obraz historyczny, nie portret, studium odzwierciedlające duszę” genialnego astronoma.

Literatura:

  • Jarosław Krawczyk, „Matejko i historia”, Warszawa 1990.
  • Edward Łepkowski, „Mikołaj Kopernik w twórczości Jana Matejki”, „Studia Warmińskie”, 1972, nr 9
  • Zofia Sołtysowa, „Kopernik” Matejki, „Rocznik Krakowski”, 1972, nr 43

OBCHODY ROK MIKOŁAJA KOPERNIKA

12.3.2023 Warszawa – Ursynów, kościół bł. Bojanowskiego / 19.00

14.5.2023 Białobrzegi, kościół pw. św. Trójcy.

40 ROCZNICA ZAMORDOWANIA GRZEGORZA PRZEMYKA

24.5.2023 Radom, KŚT „ŁAŹNIA”

09.06.2023 Lublin, Sanktuarium Świętej Rodziny / 19.00

36.ROCZNICA POBYTU JANA PAWŁA II W LUBLINIE

11.6.2023 Stromiec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela / 12.00.

93.URODZINY GEN. RYSZARDA KUKLIŃSKIEGO

15.6.2023 Budki / Szydłowiec, Szkoła im. Jana Kochanowskiego / 10.30

Koncert i wystawa / OFICJALNA INAUGURACJA PROJEKTU

18.6.2023 Radom, Klasztor Bernardynów / godz.18.00

74.URODZINY PROF. LECHA KACZYŃSKIEGO

cdn.

2022 Podaj ręke Ukrainie. Rok Romantyzmu Polskiego-Robert Grudzień projekt autorski.www.grudzien.pl

rok-romantyzmu-polskiego-2275812941_5196010810421155_247887296349652273_n278154829_5260804473941788_3336847126711470052_n

Terminarz
13.2.2022, Lublin Kościół pw. św. Rodziny. Koncert Organowy Robert Grudzień – prezentacja organów I etap remontu generalnego
20.3.2022, godz.12.00. Kazimierz Dolny. Fara Kazimierska. Podaj ręke Ukrainie. Msza o pokój i koncert
20.3.2022, godz.18.00. Radom, kościół Garnizonowy. Podaj ręke Ukrainie. Msza o pokój i koncert Roberta Grudnia oraz solistów Ukrainy
27.3.2022, Warszawa-Wolica, kościół pw. bł. Edmunda Bojanowskiego. Koncert Podaj ręke Ukrainie. Alicja Węgorzewska, Robert Grudzień, soliści Ukrainy
3.4.2022, Krasnystaw Kościół MB Pocieszenia Podaj Ręke Ukrainie
10.4.2022 Radom, Uroczystości Smoleńskie – Msza o Pokój w Ukrainie
godz.17.30 złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczynskich
godz.18.00 Msza św. Kosciol pw. sw. Jana Chrzciciela w Radomiu
82. rocznica Zbrodni Katynskiej -12. rocznica – Pamieci 96 Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
24.4.2022, godz.8.30 Osmolin, kościół pw św. Marcina. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
24.4.2022, godz.10.15 Lwówek, kościół filialny pw. MB Częstochowskiej. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
24.4.2022, godz. 11.30 Kiernozia, kościół pw.św. Małgorzaty. Msza i koncert o pokój w Ukrainie
Msza św. i koncert. Wykonawcy: Soliści Ukrainy Olha Hrytsak – alt, Natalia Kozub – skrzypce
Robert Grudzien – muzyka
goscinnie: Viola Taran – sopran, Andrzej Pachnicki – bas, koordynator, Jerzy Seklecki – poezja. W programie Polska i Ukraińska Kultura
24.4.2022, godz.18.30 Wilkowyja / Jarocin Kościół pw. św. Wojciecha
Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego – Modlitwa o pokój w Ukrainie
Koncert słowno- muzyczny.Soliści scen polskich i ukraińskich
Jerzy Zelnik aktor, Lucyna Białas sopran, Natalia Kozub skrzypce, Robert Grudzien organy, kierownictwo artystyczne
Gościnnie: Olha Hrytsak – alt Ukraina
15.5.2022, godz.18.00. Białobrzegi Radomskie. Kościół pw. św. Trójcy
Koncert i msza św. pamięci Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary
26.5.2022, godz.19.00 Lipsko, Dzień Matki. Koncert Roberta Grudnia i solistów scen polskich i ukraińskich
29.5.2022, godz.17.00 Pacyna, kościół pw. św. Wawrzyńca. Podaj ręke Ukrainie – Dzień Matki
29.5.2022, godz.17.00 Sanniki kościół parafialny. Podaj ręke Ukrainie – Dzień Matki
9.6.2022, godz.19.30 Lublin-Czuby, kościół pw. sw. Rodziny
Inauguracja Sanktuarium pw. św. Rodziny w Lublinie. Koncert inauguracyjny festiwalu
12.6.2022, godz.12.00. Stromiec kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Uroczysta msza św. i koncert
92.Urodziny generała Ryszarda Kuklińskiego w rodzinnych stronach bohatera. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP
18.6.2022, godz.17.30. Radom 72 urodziny prof. Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP
godz.18.00 złożenie kwiatów pod pomnikiem śp. Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich
godz.18.30 Msza św. i koncert Kościół Jezuitów w Radomiu. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP
24.6.2022, godz.20.00 Radom, Plac Corazziego. Podaj ręke Ukrainie. Koncert Roberta Grudnia i Solistów Ukrainy
cdn.

23.11.2022 Koncert Lubartów

23.11.2022 Koncert Lublin

24.11.2022 Koncert Świdnik

23.11.2022 Koncert Lubartów

23.11.2022 Koncert Lublin

24.11.2022 Koncert Świdnik

==============================================================
Romantyzm „przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki”. „Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy. Marzenia wielkich twórców ziściły się w nadziei na Wielką, Niepodległą Ojczyznę – Polskę.
W roku romantyzmu Polskiego podajemy ręke Ukrainie. Nasze doświadczenie w walce o wolność i niepodległość  przekazujemy potrzebującym ukraińcom, naszym braciom w wierze i sąsiadom. Każda pomoc jest ważna a szczególnie ludzka wrażliwość. .. W ramach projektu przybliżymy również twórczość wielkiego ukraińskiego poety, przyjaciela Adama Mickiewicza Tarasa Szewczenki.

Teresa Żylis-Gara i Robert Grudzień niezwykła historia…1999-2009

Zyli-Gara Grudzień Zelów 2000Zylis-Gara, Grudzień Jarosław 2000Radom Katedra Żylis-Gara, R Grudzień 1999 FB_IMG_1630394285743 OCHMAN ZYLIS-GARA, GRUDZIEN KALWARIA Z. 2001ROBERTOWI GRUDNIOWI Z SERDECZNĄ PRZYJAŹNIĄ TERESA ŻYLIS GARA KALWARIA ZEBRZYDOWSKA 2.7.1999 IMG_20210829_161127323_HDR~2   wpis Maestry TŻG 1999  Żylis-Gara, Ochman, Grudzień Lublin 2000

Teresa Żylis-Gara i Robert Grudzień niezwykła historia
 
Pochodziła z Wilna, studiowała w Łodzi, pierwsze nagrody zdobyła w
Warszawie – koncertowała na całym świecie. Była solistką nowojorskiej
Metropolitan Opera. Po zakończeniu kariery Maestro Teresa Żylis – Gara wracała
do Polski na trasy koncertowe na zaproszenie Roberta Grudnia.
– Pod koniec lat 90. dowiedziałem się, że Teresa Żylis – Gara,
światowej sławy śpiewaczka zakończyła karierę artystyczną i stałą
współpracę z Metropolitan Opera w Nowym Jorku i zamieszkała w
Monaco. Pomyślałem wtedy by zorganizować maestrze cykl spotkań
z polską publiczością. Nie tyle koncertów, ale właśnie spotkań,
podczas których nie tylko miałaby zaśpiewać, ale opowiedzieć o
karierze na światowych scenach operowych, wywołać jakiś dialog. Od
dziecka interesowałem się nie tylko muzyką organową ale też operą i
byłem pewien, że dla polskich melonanów byłoby ciekawe takie
spotkanie z gwiazdą, której przez ponad 30 lat nie było w kraju – wspomina
Robert Grudzień.
Teresa Żylis – Gara zgodziła się, chociaż nie od razu i z pewnymi oporami.
Jednak już pierwsze występy w kościołach pokazały jak bardzo te
spotkania były oczekiwane.
– Przychodziły takie tłumy, że nie mogliśmy na zakończenie koncertu
przejść przez kościół z chóru do ołtarza. Wynajmowaliśmy ochronę
by umożliwiła nam dojście, ukłony i osobiste spotkanie z
publicznością po koncercie. Przychodzilo po dwa – trzy tysiące
publiczności. W Łodzi – nawet cztery tysiące osób. Jak reagowała
maestra? Na początku były łzy wzruszenia, potem wyraźnie
podobało jej się tak gorące przyjęcie – dodaje Robert Grudzień.
W ciągu niespełna dekady Teresa Żylis – Gara wystąpiła w 50 koncertach,
organizowanych przez Roberta Grudnia. Wystąpiliśmy m.in. Leżajsk, Lublin,
Kalwaria Zebrzydowska, Stalowa Wola, Mielec, Jarosław, Olkusz, Trzebnica,
Oliwa, Krynica Zdrój, Orneta, Zelów, Jedrzejów. Na szczególną uwagę zasługuje
ten, który odbył się w grudniu 2000 roku w Łodzi, na rzecz renowacji
zabytkowego kościoła OO. Jezuitów.
– Maestra przyjęła zaproszenie ale ściągnęła też mnie. Była
stuprocentową profesjonalistką. Do każdego zadania zawsze
zatrudniała fachowców, Uważała, że na organach powinien jej
akompaniować artysta – wyjaśnia Robert Grudzień.
Dobrą współpracę zauważyli i docenili krytycy. ” Muzycy występowali
wspólnie wiele razy, tworzą zharmonizowany duet. Porozumienie
artystów było szczególnie potrzebne w nastrojowych kompozycjach,
takich jak „Ernest a la Vierge Immaculée” Ernesta Chaussona czy „Ave
Maria” Giulia Cacciniego ” – to fragment jednej z recenzji z lokalnej prasy.​
– Po tym koncercie Maestra zobowiązała się nadal wspierać renowację
zabytkowego kościoła. Jednak zastrzegła, że ona musi wyjechać ale
inicjatywą artystyczną na ten cel będę kierował ja. I tak w
następnych latach odbyły się kolejne koncerty i festiwale, z udziałem Maestry
oraz innych sław. Festiwal „Słowo i muzyka u Jezuitów” w Łodzi to Teresy Żylis-Gara i moja inicjatywa w ramach którego wystąpili m.in. Krzysztof Penderecki, Krzysztof Kolberger, Poznańskie Słowiki. Udało się też stworzyć w Łodzi środowisko biznesmenów,
samorządowców, polityków i wspólnymi siłami doprowadzić do
finału renowację kościoła i klasztoru – wspomina Robert Grudzień.
Po kilku latach w trasach koncertowych do Teresy Żylis – Gara i Roberta
Grudnia dołączył Wiesław Ochman. Robert Grudzień podkreśla, że każdy
koncert był doskonale przygotowany przez samorządy, parafie. Był
ważnym wydarzeniem artystycznym, zawsze z udzielam lokalnych władz i
niesłabnącym zainteresowaniem mediów.
Pokłosiem tras koncertowych i spotkań z tak liczną publicznością były też
kursy mistrzowskie dla młodych śpiewaków, które Teresa Żylis – Gara
poprowadziła w Polsce. Odbywały się w pałacu – domu pracy twórczej w
Radziejowicach.
– Tak jak podkreślałem przez dziesięć lat mieliśmy ogromne
zainteresowanie publiczności, ale należy dodać że na koncerty
przyjeżdżali też młodzi śpiewacy, studenci i utalentowana młodzież
zainteresowana operą, która po prostu chciała śpiewać. Maestra
zauważyła, że jest wielu młodych, którzy chcą by zajęła się nimi jako
pedagog. Stąd idea kursów mistrzowskich – wyjaśnia Robert
Grudzień.
Teresa Żylis – Gara zmarła 28 sierpnia 2021 roku w Łodzi.
– To niepowetowana strata dla polskiej kultury. Cieszę się, że przez tak
długi czas, bo niemal 10 lat odbywaliśmy trasy koncertowe w kościołach
w calej Polsce. Myślę, że ona też miała satysfakcję ze spotykania
publiczności i promowania wielkiej sztuki operowej w parafiach dużych
miast, ale też mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma oper i teatrów
muzycznych, ale są wrażliwi ludzie czekający na spotkania ze sztuką i jej
twórcami podsumowuje Robert Grudzień.
 
Ps. W załączniku zdjęcia oraz pamiątki ze wspólnych koncertów festiwalowych.
 
Robert Grudzień rozpoczął współprace z Maestro Teresą Żylis-Gara w roku 1999.
Pierwszy wspólny koncert odbył się 21 czerwca 1999 roku w Leżajsku.
 
Wybrane najważniejsze  koncerty w ramach muzycznych festiwali:
 
Leżajsk, Bazylika OO. Bernardynów – 21czerwca 1999r.
 
Lublin, Kościół Św. Rodziny – 30 czerwca 1999 r.
 
Kalwaria Zebrzydowska, Bazylika OO. Bernardynów – 02 lipca 1999 r.
 
Radom, Katedra Opieki N.M.P. – 01 października 1999 r.
 
Jarosław, Bazylika OO Domikanów 2.6.2000
 
Mielec, Kościół MB 4.9.2000
 
Zelów, październik 2000
 
Kalwaria Zebrzydowska czerwiec 2000
 
Stalowa Wola, klasztor Kapucynów 2000
 
8.12.2001
 
Kościół Księży Jezuitów Łódź ul. Sienkiewicza 61
 
koncert duetu Teresa Żylis-Gara, Wiesław Ochman i  Robert Grudzień
 
 
 
BAZYLIKA MNIEJSZA PW. ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA
 
OLKUSZ 7 – 10. 10. 2004 R.
 
  1. 10. 2004 r., godz.19.00
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
światowej sławy śpiewaczka
 
oraz
 
rekomendowani
 
przez maestrę młodzi artyści
 
Joanna Horodko – sopran
 
Anna Bernacka – mezzosopran
 
Robert Grudzień – organy oraz akompaniament
 
 
 
10.10. 2004 r., godz.16.00
 
Trzebnica Bazylika
 
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
światowej sławy śpiewaczka
 
oraz
 
rekomendowani
 
przez maestrę młodzi artyści
 
Joanna Horodko – sopran
 
Anna Bernacka – mezzosopran
 
Robert Grudzień – organy oraz akompaniament
 
 
 
I Tydzień Kultury Chrześcijańskiej – Krynica Zdrój 2005
 
18.06.godz.19.30, 2005 r, Krynica Gorska, Kościół pw. Wniebowzięcia NMP /Zdrojowy /
 
Światowej sławy śpiewaczka
 
Recital wokalny Teresa Zylis-Gara – sopran
 
Robert Grudzien – organy
 
 
 
Archikatedra w Oliwie
 
5 października, środa. godz.19.30, 2005 r.
 
w hołdzie
 
Janowi Pawłowi II
 
Teresa Żylis-Gara – sopran
 
Robert Grudzień – organy
 
W czasie koncertu zbierane były datki na renowację zabytkowej Katedry w Oliwie
 
 
 
Orneta, 23.09.2006 r., sobota godz.19.30
Recital wokalny, Teresa Żylis-Gara & Robert Grudzień
 
ARCHIWUM Z KONCERTÓW MAESTRY TERESA ŻYLIS-GARA I ROBERTA GRUDNIA / MATERIAŁY PRASOWE rok 1999, 2000…
 
 
 
 
 
www.grudzien.pl
 

 

2021 Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

LOGO ROK PRYMASA 2021kard-Stefan-Wyszynski-1-696x464
Koncerty, festiwale, spektakle, wykłady. Ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia www.grudzien.pl
 
2021. Rok Prymasa Stefana kard. Wyszyńskiego
Inauguracja ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia
„Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – ks. kard. Stefan Wyszyński
06.06.2021, Iłów, kościół MB Królowej Polski. 55 Rocznica wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w Iłowie(11.11.1966) / godz.18.00
07.06.2021, Łochów Rok Norwida z muzyką Chopina/ godz.12.00
09.06.2021, Lublin Inauguracja festiwalu Lublin-Czuby/ godz.19.00
13.06.2021, Stromiec kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Jubileusz ks. Bogdana Rosiewicza / godz.12.00
17.06.2021, Radom, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Urodziny prof. Lecha Kaczyńskiego / godz.18.00 / Inauguracja festiwalu Radom Orońsko
20.06.2021, Stromiec, kościół pw. św. Jana Chrzciciela. Urodziny gen. Ryszarda Kuklińskiego / godz.12.00
23.06.2021, Radom, Muszla Koncertowa, Park Miejski / godz.18.00
03.07.2021, Jędrzejów, Klasztor Cystersów / godz.19.00 / Inauguracja festiwalu Jędrzejów 2021
04.07.2021, Wolbórz, Kolegiata / godz.19.00 / Inauguracja festiwalu Wolbórz 2021
23.07.2021, Świnoujście kościół Recital/ godz.20.00
25.07.2021, Płock Katedra / Koncert poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu / godz.19.00
01.08.2021, Stromiec, Ołtarz przy kaplicy cmentarnej MB Śnieżnej / koncert, msza św. MB Śnieżna / godz.11.30
01.08.2021, Radom, Kościół Garnizonowy / godz.17.00
03.08.2021, Kobylanka / Szczecin, kościół parafialny 120.Rocznica urodzin Prymasa Wyszyńskiego/ godz.19.00
15.08.2021, Trablice/Pelagów Kościół MB Częstochowskiej. Ks. Roman Kotlarz „Matko Ratuj” / godz.11
15.08.2021, Wolbórz Kolegiata pw. św. Mikołaja. Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19
22.08.2021, Jedlińsk, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Andrzeja. Szacunek dla Prymasa Tysiąclecia / godz.13
22.08.2021, Zakrzew, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela / Śluby Jasnogórskiego Narodu Polskiego / godz.18
24.08.2021, Opoczno, Starostwo Powiatowe Uroczysta Sesja / godz.12.00
05.09.2021, Wrociszew,  kościół pw. św. Małgorzaty. Kulminacja projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi” – ks. kard. Stefan Wyszyński / godz.10
05.09.2021, Suszec, Sanktuarium Maryjne. Dożynki / godz.14
08.09.2021, Sędziszów Małopolski, Kościół Farny Konstanty A Kulka, K Gąska, R Grudzień/ godz.20.00
10.09.2021, Warszawa, UKSW – Aula. Robert Grudzień wykład – koncert / godz.11.00
12.09.2021, Łańcut Dom Kultury / godz.19.00
13.09.2021, Radom, Kościół Garnizonowy / Msza św. i koncert dziękczynny za bł. Stefana Wyszyńskiego i bł. Elżbiety Czackiej / godz.17.00
18.09.2021, Kobylanka k/Szczecin, Ustanowienie Sanktuarium kard. Stefana Wyszyńskiego. Wydarzenie roku / godz.15
20.09.2021, Zelów, Kościół MB Częstochowskiej / Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19
29.09.2021, Sanniki, Pałac ECA im. Chopina, Robert Grudzień spotkanie autorskie, koncert, promocja książki / godz.17.00
03.10.2021, Sanniki, kościół pw. św. Trójcy, koncert. 55 Rocznica wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w Sannikach(12.11.1966) / godz.9.00
03.10.2021, Piaseczno, kościół pw. św. Anny, koncert poświęcony bł. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu/ godz.17
05.10.2021, Lipsko, kościół pw. św. Trójcy /Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.19.00
17.10.2021, Starachowice, kościół Wszystkich Świętych. Konstanty A Kulka, Robert Grudzień – recital / godz.19.00
24.10.2021, Studzianna, Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela
24.102021, Wielka Woda – Paradyż, Kościół Przemienia Pańskiego
24.10.2021, Sieradz, Klasztor Sióstr Urszulanek / Śluby Jasnogórskie Narodu Polskiego / godz.18.00
07.11.2021, Świdnik, Kościół Chrystusa Odkupiciela. Zaduszki Świdnickie / godz.18.00
14.11.2021, Osmolin, Kościół pw. św. Marcina / „Prymas kard. Stefan Wyszyński a Niepodległa” / godz.13.00
14.11.2021, Kiernozia, Kościół pw. św. Małgorzaty / „Prymas kard. Stefan Wyszyński a Niepodległa” / godz.10.00
11.11.2021, Kozienice, Kościół Świętej Rodziny. 11 listopada – koncert z okazji Święta Niepodległości /godz.19.00
21.11.2021, Sochaczew, Kościół pw. św. Wawrzyńca /Ku czci św. Cecylii „Organy Hammonda Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego” /godz.19.00
12.12.2021, Radom, Kościół Jezuitów. Strajk Studencki WSI
cdn
 

OPIS WYDARZENIA

2021 Rok Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego /koncerty, festiwale, wykłady/

 Projekt Roberta Grudnia. Szacunek i pamięć dla Prymasa Tysiąclecia

Rozpoczął się ogólnopolski projekt Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”

 W latach PRL-u był strażnikiem wiary i moralności życia społecznego, zagrożonej przez ideologię komunistyczną, w tym roku zostanie wyniesiony na ołtarze. Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, jego nauka i przesłanie pozostawione kolejnym pokoleniom Polaków stanowić będą też myśl przewodnią tegorocznego ogólnopolskiego projektu Roberta Grudnia „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński”. Pierwszy koncert odbył się 6 czerwca w Iłowie /Diecezja Łowicka/.

 “Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przekonany o szczególnym znaczeniu osoby kardynała Stefana Wyszyńskiego dla poszanowania godności człowieka i wolności, szacunku do Ojczyzny i budowania wolnej i niepodległej Polski, ustanawia rok 2021 – Rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to fragment uchwały przyjętej przez Sejm RP 27 listopada 2021 roku. Właśnie teraz dokona się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia, który gorliwą wiarę i zaangażowanie w życie religijne, łączył z kształtowaniem życia społecznego zagrożonego demoralizacją i demontażem porządku opartego na rodzinie a wartości te przez całe powojenne dekady zagrożone były brutalną ateizacją wojującego komunizmu. Miesiącem, gdy dokona się beatyfikacja kard. Wyszyńskiego, opóźniona z powodu pandemii Sars- Cov-2, będzie wrzesień. Jednak 2021 rok to także dwa ważne jubileusze – 120 rocznica urodzin i 40. śmierci Prymasa Tysiąclecia. Projekt Roberta Grudnia, odbywa się w cyklu artystycznym „Zrozumieć Niepodległą”, realizowanym od 2018 roku a przypominający postacie i wydarzenia kluczowe dla pełnego odzyskania niepodległości. W tym roku planujemy 120 wydarzeń w całej Polsce. Sięgniemy do Dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia m.in.: Ślubów Jasnogórskich czy Zapisków Więziennych.

 – Czuję się zaszczycony mogąc poprzez sztukę uhonorować właśnie Prymasa Tysiąclecia. Jego życie to doświadczenie dwóch wojen światowych, zagrożenia bolszewizmem odpartego w 1920 roku i konieczność zmierzenia się z wyniszczającą ideologią komunizmu w czasach PRL-u. Dla nas młodych ludzi, wychowywanych w domach katolickich ale bombardowanych ateizmem w szkole i w życiu publicznym, był drogowskazem ukazującym właściwy kierunek, w świecie gdzie tak łatwo było zabłądzić. Wiele razy stałem w wielotysięcznym tłumie ludzi czekających na Jego słowa. To on i jego uczeń kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II ukształtowali moje pokolenie, w tym także mnie – przyznaje Robert Grudzień.

 Projekt „Bo siła naszej wiary wywodzi się z polskiej ziemi – ks. kardynał Stefan Wyszyński” to cykl koncertów muzycznych i słowno – muzycznych oraz imprez towarzyszących, gdzie zarówno przypomniane zostanie nauczanie Prymasa jak i podstawowe fakty z jego życia. Zaproszenie Roberta Grudnia do udziału w nim przyjęły gwiazdy polskich scen muzycznych i teatralnych: Olga Bończyk, Jerzy Zelnik, Maciej Zakościelny, Jerzy Trela, Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Konstanty Andrzej Kulka, solistów Opery Narodowej i Teatru Muzycznego w Łodzi. Projekt rozpoczął się 6 czerwca w Iłowie w kościele MB Królowej Polski., w 55 rocznicę wizyty ks. kard. Wyszyńskiego w tej parafii. Organizatorami koncertu w Iłowie byli gospodarze: Proboszcz Parafii i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wydarzenia dedykowane Prymasowi Tysiąclecia będą odbywały się przez kolejne miesiące, w ramach festiwali organizowanych i współorganizowanych przez Roberta Grudnia, m. in w Lublinie, Radomiu, Stalowej Woli, Jędrzejowie, oraz innych miastach i parafiach w całej Polsce. Kulminacją projektu będzie koncert i modlitwa przy grobie ojca kard. Wyszyńskiego we Wrociszewie, w powiecie grójeckim. Tam przez większość życia zawodowego ojciec Prymasa pełnił funkcję organisty, kierownika chóru, współorganizatora życia parafialnego. Był niekwestionowanym autorytetem moralnym. – Moi krewni mieszkali we Wrociszewie. Wyrastałem wśród opowiadań o działalności ojca i sytuacjach z udziałem samego Prymasa, który właśnie we Wrociszewie ukrywał się w czasie drugiej wojny światowej czy odwiedzał ojca później – jako kapłan, biskup i Prymas. To właśnie tu padły słowa, które wybrałem jako motto projektu. Myślę, że Wrociszew i wielki szacunek moich krewnych dla obu – ojca i Syna – to ważny krok, który ukształtował mój stosunek do historii, wiary i najważniejszych wartości w życiu – dodaje Robert Grudzień.

 Skomponowałem również Oratorium „Bóg Ciebie ochrzcił. Bóg dał Ci siłę” w 1050 rocznicę Chrztu Polski w oparciu o Obchody Milenijne Chrztu Polski organizowane przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego w 1966 r.

 Koncert i uroczystości związane z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie odbędą się 4 września w kościele pw. św. Małgorzaty. Ogólnopolski projekt potrwa do końca roku 2021.

ilow zaproszenie 2021IMG_20210704_134515_resized_20210704_014734982IMG_20210704_134552_resized_20210704_014703945XXVII_festiwal_organowy_plakat_do_druku-1-1plakat-koncerty-2021maly.jpeg-1624892736Stalowa Wola plakat 2021_nett-1TERMINARZ Czuby 2021_net-1-1 PLAKAT RADOM 17.06-1PLAKAT STROMIEC 9.6.2019...-135435054_1915142528508016_2448039055577841664_n - Kopia5.9.Wrociszew Plakat-1kotlarz 2021241701118_4270004873119499_4449980554778689312_nwrociszewplakat 8.9.2021 oryginalplakatkoncert organowyna-strone-ore-wyszynski-380x214 plakat-1Kiernozia plakat 14.11.2021-1plakat Osmolin 14.11.2021-1    Sochaczew plakat 21.11.2021-1organy Hamond Sochaczew 2021

 

fot RG Sanniki 29 9 2021

 

Cdn.

Więcej szczegółów na stronie www.grudzien.pl

 

Pozdrawiam Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski

2021 Rok Prymasa Stefana Wyszyńskiego

www.grudzien.pl t.601306483

Koncert Papieski w 100.rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II. Radom 28.6.2020

 2020. Rokiem Świętego Jana Pawła II
 
Koncert Papieski w 100.rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II
 
Kościół Garnizonowy w Radomiu, 28 czerwca 2020, godzina 19.00.
 Koncert w roku Jana Pawła II dedykowany jest Bohaterom Radomskiego Czerwca
`76.
 
 Alicja Węgorzewska  dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej zaprasza na koncert
poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w 100 rocznicę urodzin.
 
W koncercie wystąpią Maciej Miecznikowski, Bogdan Kierejsza – skrzypce oraz
Robert Grudzień – mistrz organów, pianista, kompozytor oraz poeta Krzysztof Cezary Buszman.
 
W programie koncertu pieśni Maryjne, chrześcijańskie i te najbardziej
ukochane przez Jana Pawła II:
 
Barka, Ave Maria, Z dawna Polski Tyś Królowo, Matka Boska Śnieżna,
nostalgiczne utwory skrzypcowe i pokaz kunsztu mistrza organów.
 
Jan Paweł II, na radomskim lotnisku 4 czerwca 1991 roku powiedział:
 
“Czy łaknienie sprawiedliwości wyraża się także protestem? Robotniczym
protestem, jak w roku 1976? Łaknienie i pragnienie sprawiedliwości z
pewnością oznacza dążenie do przezwyciężania wszystkiego, co jest
niesprawiedliwością i krzywdą, co jest pogwałceniem praw człowieka”

Terminarz. 2020.Rok Świętego Jana Pawła II. 100 rocznica urodzin Papieża Polaka. 1920-2020. Robert Grudzień projekt autorski

tryptyk_cd2

Propozycje. Koncerty, spektakle: „Dar i Tajemnica”, ‚Tryptyk Rzymski”, „Nie lękajcie się”, „Brat Naszego Boga” , Koncert Papieski…
Terminarz 2020:
07.06.2020 Lublin, kościół pw. św. Rodziny 2020. Rok Świętego Jana Pawła II. Alicja Węgorzewska – śpiew, Maciej Miecznikowski – śpiew, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Anna Drela – scenariusz, Robert Grudzień – organy, fortepian/godz.19
14.06.2020 Stromiec, kościół pw. św. Jana 90. rocznica Urodzin Gen. Kuklińskiego / godz.12.00
18.06.2020 Radom, Klasztor Bernardynów, „Lech Kaczyński – Człowiek Solidarności”.  W dniu 70. urodzin śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego koncert / godz.18.30
28.06.2020 Radom, kościół Garnizonowy 2020. Rok Świętego Jana Pawła II.  Bohaterom Radomskiego Czerwca `76. Alicja Węgorzewska dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej zaprasza. Maciej Miecznikowski – śpiew, Bogdan Kierejsza – skrzypce, Robert Grudzień – organy, fortepian, Krzysztof Buszman – poeta
5.7.2020 Koncert Papieski. Kościół Rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela w Sadownem, plac Kościelny 1, 07-140 Sadowne / 12.00
5.7.2020 Koncert Papieski. Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP, Bazylika Mniejsza, Strażacka 5. 07-100 Węgrów / 19.00
12.7.2020 Koncert Papieski. Parafia rzymskokatolicka Narodzenia NMP Armii Krajowej 4, 07-311 Wąsewo / 12.30
12.7.2020 Koncert Papieski. Parafia p.w. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie – Kolegiata – ul. Staszica 11, 08-400 Garwolin / 19.00
19.7.2020 Koncert Papieski. Osmolin, kościół pw. św. Marcina / 11.30
19.7.2020 Koncert Papieski. Płock, Bazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia NMP / 19.00
26.7.2020 Koncert Papieski. Białobrzegi kościół pw. św. Trójcy / 12.15
26.7.2020 Nadzieja dla Świata. Modlitwa o ustanie epidemii koronawirusa. Wolbórz, Kolegiata pw. św. Mikołaja / 19.00
2.8.2020 Nadzieja dla Świata. Modlitwa o ustanie epidemii koronawirusa. Stromiec, Ołtarz przy kaplicy Matki Boskiej Śnieżnej / 11.30
2.8.2020 Koncert Papieski. Święty Jan Paweł II i Sługa Boża Matka Gruszczyńska. Wołam do Ciebie Człowieku. Kozienice, kościół pw. św. Krzyża /19.00

6.9.2020 Koncert Kozienice. Bitwa Warszawska-Cud nad Wisłą 1920. J Zelnik, M Miecznikowski, R Grudzień, P Gocałek, K Lizak

20.9.2020 Koncert Sieradz. W 100 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II A Węgorzewska, M Miecznikowski, R Grudzień, klasztor Sióstr Urszulanek

21.09.2020 Koncert Papieski Zelów. M Miecznikowski, R Grudzień / kościół MB Częstochowskiej

23.09.2020 Koncert Jędrzejów. Pory Roku A Vivaldiego. P Sadowski, R Grudzień, Zespół Telemanna / klasztor Cystersów / godz.19.30

27.09.2020 Koncert Radom. Pamięci O.Huberta Czumy SJ. R Grudzień recital organowy/ klasztor Jezuitów / godz.17.30

29.09.2020 Koncert Papieski Lipsko. Alicja Węgorzewska, A Węgorzeska, M Miecznikowski, R Grudzień / kościół pw. św. Trójcy / godz.18.30

04.10.2020  Koncert Papieski Starachowice. Jan Paweł II Papież Przebaczenia Alicja Węgorzewska, M Miecznikowski, R Grudzień, Anna Drela/ kościół MB Nieustajacej Pomocy / godz.19.00

 

2020. Rok Świętego Jana Pawła II.- projekt autorski Roberta Grudnia

Obchodzimy w tym roku stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu”.

Święty Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski i Europy. „Jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, Jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski. W czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 r. rozpoczął się proces, który zaowocował powstaniem +Solidarności+, wyzwoleniem narodu spod panowania komunizmu i odbudową jedności Europy. Dla nas, Polaków, pontyfikat papieża Polaka ma więc znaczenie szczególne” – czytamy w uchwale Sejmu RP.

W uchwale podkreślono, że w nauczaniu Jana Pawła II znajdujemy to, co w naszych dziejach najważniejsze. „Jego postawa, Jego nauczanie są głęboko wrośnięte w dzieje naszego narodu. Ojciec Święty nauczał, jak bardzo od uznania godności człowieka, od przestrzegania jego praw, od umiejętności dialogu i przebaczenia, od budowy ładu społecznego na prawdzie, wolności i sprawiedliwości, od szacunku dla każdego człowieka, od obrony każdego życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, od poszanowania rodziny i naturalnej więzi międzyludzkiej, od budowania cywilizacji miłości, jak bardzo od tego wszystkiego zależą szanse społeczeństw i rozwój oraz pokój, zarówno wewnętrzny, jak i międzynarodowy”.

„Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim. Uczył nas, że żadna wspólnota nie może przetrwać bez prawdziwej solidarności, ale także solidarność nie może istnieć bez miłości. Pamiętamy Jego słowa: Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy +brzemię+ dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności. Wspominamy wspaniałe chwile, jakie przeżywaliśmy w czasie niezapomnianych pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski, z którą, jak powtarzał papież: nigdy nie mogło rozstać się moje serce. Było to wyrazem ogromnej miłości, jaką Ojciec Święty obdarzał Polskę i każdego z nas” – głosi uchwała.

Przypomniano w niej, że św. Jan Paweł II będąc jeszcze pośród nas mówił, że chciałby zostać zapamiętany jako „papież rodziny”. „Nieustannie podkreślał, że rodzina to największy skarb narodu, gdyż jest szkołą cnót społecznych stanowiących o życiu i postępie społecznym. Święty Jan Paweł II uczynił centrum swojego nauczania troskę o rodzinę i słowem oraz przykładem uczył, jak ważna jest tradycyjna rodzina w życiu społecznym i narodowym, rodzina, która jest prawdziwym środowiskiem życia i miłości. Jakże przejmujące są Jego słowa: O jakże bardzo pragnę, ja, który życie, wiarę i język zawdzięczam polskiej rodzinie, aby rodzina ta nie przestawała być Bogiem silna. Ażeby przezwyciężała wszystko, co ją osłabia i rozbija – wszystko, co nie pozwala jej być prawdziwym środowiskiem życia i miłości” – zaakcentowano.

„Był On i jest dla nas drogowskazem, zgodnie z którym możemy pewnie kroczyć. Jego postępowanie było wyrazem nadzwyczajnej odwagi. W 1981 r. przeżył zamach na swoje życie. Na placu św. Piotra został postrzelony przez tureckiego zamachowca, najpewniej na zlecenie sowieckich służb specjalnych. 2 kwietnia 2005 r. z ogromnym bólem pożegnaliśmy naszego umiłowanego papieża, który odszedł do Domu Ojca i, jak wierzymy, wstawia się za nami i błogosławi nam z nieba. Niniejszą uchwałą Sejm RP wyraża wdzięczność i oddaje hołd Wielkiemu Papieżowi św. Janowi Pawłowi II, który, sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas otwartości, wyrozumiałości, ale i odwagi w obronie wartości chrześcijańskich, na których oparta jest Polska i Europa. Niech nauczanie i wielkie dziedzictwo, które pozostawił św. Jan Paweł II, wciąż będą dla naszego narodu inspiracją do budowania Polski wolnej i sprawiedliwej” – dodano w uchwale.

Zapraszamy serdecznie na wydarzenia, które będą się odbywały w roku Św. Jana Pawła II. Koncerty, spektakle oraz uroczyste msze święte .

Zapraszam

Robert Grudzień

„Zrozumieć Niepodległą” – ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

cdn

Zapraszamy serdecznie na koncerty, spektakle, festiwale, wykłady oraz rajdy
które bedą organizowane z okazji 100 rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II
https://www.polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2386720,100-rocznica-urodzin-papieza-Polaka-Senat-ustanowil-rok-2020-Rokiem-Swietego-Jana-Pawla-II

 

Strona 1 z 812345...Ostatnia »