Zrozumieć Niepodległą – Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski 100. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę…

 

logo_zrozumiec_niepodleglosc_rocznica_odzyskania_niepodleglosci_Pilsudski i Paderewski w aucie

LOGO NIEPODLEGLA .

 Zrozumieć Niepodległą – Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości 1918-2018

„Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – Marszałek Józef Piłsudski

Zapowiedź projektu – 10.06.2018, Stromiec, urodziny Gen. Ryszarda Kuklińskiego, godz.12.00

Oficjalna inauguracja – 15.7.2018, Brzeźce/Emaus, Niepodległa w Puszczy Kozienickiej i Stromieckiej, godz.11.45

Zakończenie projektu – 18.11.2018 Warszawa – Marymont bł. Michał Sopoćko – kapelan Wojska Polskiego w Warszawie i Wilnie (1918–1932).

 

Koncerty:

Niepodległa 1918. Stromiec, Brzeźce-Emaus, Wrociszew, Orońsko, Nowe Miasto nad Pilicą, Pionki, Kozienice, Zwoleń, Puławy, Janowiec nad Wisłą, Lublin, Stalowa Wola, Świnoujście, Radom, Białogard, Jędrzejów, Warszawa, Tykocin

18.11.2018 – Zakończenie – Warszawa

Program:

Koncert Niepodległa 1918,

Polska Muzyka Instrumentalna,

Polska Muzyka Wokalna i Chóralna

Juliusz Słowacki – Ulubiony poeta Marszałka Józefa Piłsudskiego

ZAPOWIEDŹ PROJEKTU

1918-2018

100.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Zrozumieć Niepodległą – Robert Grudzień ogólnopolski projekt autorski www.grudzien.pl

 „Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości”, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

 Inauguracja 10.06.2018 Stromiec, Zakończenie 18.11.2018 Warszawa

 

ZAPOWIEDŹ

100 imprez na stulecie odzyskania niepodległości

„Zrozumieć Niepodległą” – ogólnopolski projekt autorski Roberta Grudnia, organizowany jest z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, który odbędzie się w całej Polsce we współpracy z instytucjami kultury, placówkami edukacyjnymi, parafiami. Wezmą w nim udział wybitni artyści z kraju i zagranicy.

Projekt to cykl koncertów, spektakli i wydarzeń towarzyszących, które będą odbywały się w ramach międzynarodowych festiwali, obejmujących m. in. Lubelszczyznę, Podkarpacie, województwo świętokrzyskie, łódzkie, południowe Mazowsze, Pomorze, Warszawę czy Śląsk. W myśl ustawy o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm RP 7 kwietnia 2018 z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, autor projektu „Zrozumieć Niepodległą” oraz współpracujące z nim osoby odkrywają wybitne postacie zasłużone dla niepodległości Polski, fakty mało znane szerszym kręgom społeczeństwa, sięgają po lokalne biografie. Ważnym zadaniem jest wykazanie ciągłości historycznej wydarzeń, dlatego Projekt składa się z trzech części „Droga do Niepodległości”, „Niepodległa 1918” i „Wierni Niepodległej w czasach PRL”. – Ukazujemy wielkich bohaterów, w ich lokalnych Ojczyznach, jednak ich działalność zmieniała na losy Polski a nawet świata, ukazujemy w jaki sposób wychowanie domowe poprzez przekazywany przez pokolenia etos powstań narodowych, głównie powstania styczniowego i wojny 1920 roku czy atmosfera religijna polskiej wsi kształtowały tak niezłomne charaktery jak Prymas Tysiąclecia Stefan Wyszyński, który był przywódcą duchowym narodu polskiego w mrocznych czasach komunizmu, czy gen. Ryszard Kukliński, który uratował świat przed zagładą w wojnie atomowej.

To nie jedyne biografie, po które sięgają autorzy projektu, gdyż koncerty przypomną takie postacie jak: Dionizy Czachowski, wybitny dowódca powstania styczniowego (który urodził się i dorastał na terenie dzisiejszych powiatów białobrzeskiego i radomskiego), bł. O. Honorat Koźmiński (związany z Nowym Miastem nad Pilicą, gdzie był jego ostatni dom zakonny i skąd z konfesjonału kierował założonymi przez siebie zgromadzeniami i skąd zakładał nowe. W tej działalności widział nie tylko zachowanie ciągłości życia zakonnego po kasacie klasztorów przez władze carskie, ale przede wszystkim zachowanie siły duchowej narodu polskiego, co znajduje odzwierciedlenie w jego słowach „Boże pociesz, utwierdzaj, błogosław” – Błogosławiony Honorat Koźmiński”.) Projekt ukazuje także patriotyczny dorobek artystów malarzy i muzyków, natomiast poprzez słowno – muzyczne koncerty przypomina lokalne walki z lat 1914 – 1918. W koncertach finałowych, zatytułowanych „Niepodległa 1918″ przedstawimy szerzej postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, jego przekonania, wartości, doświadczenia z zesłania na Syberię, które jeszcze przed 1918 wykorzystał przygotowując najważniejsze struktury przyszłej, niepodległej Polski. W projekcie wystąpią wybitni artyści z Polski i zagranicy, soliści, zespoły oraz chóry m. in. Państwowy Zespół Pieśni i Tańca MAZOWSZE, Jerzy i Wojciech Trela, Jerzy Zelnik, Olgierd Łukaszewicz, Małgorzata Walewska, Alicja Węgorzewska, Bogusław Morka, Jakub Gąska, Halina Łabonarska, Maciej Zakościelny, Georgij Agratina, Robert Grudzień, Agnieszka Schulz- Brzyska. W koncertach promowana będzie muzyka polska, niestety wciąż niedoceniana i nieobecna na stałe w programach oper i filharmonii. Przygotowane zostały dwa programy. Polska Muzyka Instrumentalna, oparty m. in. na utworach Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego oraz Polska Muzyka Wokalno – Operowa, gdzie znajdziemy arie z oper Stanisława Moniuszki czy pieśni Fryderyka Chopina.

Festiwale i projekty Roberta Grudnia, to tradycyjnie promocja uzdolnionej młodzieży. W tym roku wystąpi Kamil Wrona, młody pianista coraz śmielej koncertujący w kraju. Niewątpliwie atrakcją będą też koncerty zaledwie 12 letniej pianistki, która mimo bardzo młodego wieku oklaskiwana jest nie tylko w Polsce ale też zagranicą, np. we Francji.

Szczegółowy program systematycznie będzie zamieszczany na stronie www.grudzien.pl

 

o Robercie Grudniu..

Robert Grudzień – artysta muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej , od lat zabiera głos w ważnych i trudnych tematach, dotyczących historii Polski. Jego utwory upamiętniają m. in. takie wydarzenia jak Wołyń 1943, Czerwiec 1976, Sierpień 1980, Smoleńsk 2010. Skomponował muzykę do spektakli słowno – muzycznych: „Z miłości do Ojczyzny” w 70. rocznicę Powstania Warszawskiego oraz „Słowo Herberta”, „Dobrem Zwyciężać”, czy „Hymn Słowackiego”, w reżyserii Krzysztofa Kolbergera. W lipcu 2013 roku jego utwór „Dolorosa. Wołyń 1943″ otwierał oficjalne obchody pamięci rzezi wołyńskiej. Uroczystości odbywały się w Łucku na Ukrainie. Skomponowałem popularne Oratorium z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski.

Robert Grudzień pierwsze utwory skomponował jako czternastolatek. Do wykonywania własnych kompozycji zachęcił go prof. Henryk Mikołaj Górecki, światowej sławy polski kompozytor. To właśnie podczas wspólnych koncertów wybrzmiały dziś znane i lubiane przez publiczność utwory. Kompozycje Roberta Grudnia zyskały uznanie Krzysztofa Pendereckiego i były wykonywane podczas wspólnych koncertów w całej Polsce. Robert Grudzień to także uznany wykonawca muzyki klasycznej, zwłaszcza organowej. Regularnie koncertuje w wielu krajach na całym świecie. Współpracuje z najwybitniejszymi artystami  m.in. Małgorzata Walewska, Krzesimir Dębski, Jerzy Trela, Georgij Agratina.

Producent muzyczny i teatralny. Twórca ponad 50 festiwali muzycznych w całej Polsce i za granicą.

W ramach autorskiego projektu edukacyjno-kulturalnego „Spotkania z Historią i Sztuką”  stworzył ponad 100 projektów związanych z naszą polską kulturą i historią.


Wróć