Nagrania

Muzyka Robert Grudzień, organy w bazylice w Leżajsku

 

http://www.muzyka.ofm.pl/organy/lezajsk/nagrania.htm

 

CD Leżajsk, Jedrzejów
Portions ©1996-98 Polonia Book Store.

 

http://www.polonia.com/polishbooks/author.asp?author%5Fid=2084&sku=6045

 

POSŁUCHAJ CD – JĘDRZEJÓW

 

http://www.emusic.com/album/10785/10785346.html


http://www.kielce.uw.gov.pl/uw/bl23_01.htm

 

UROK CYSTERSKICH ORGANÓW

 

Wojewoda Świętokrzyski wsparł wydanie płyty kompaktowej zawierającej nagrania dokonane w lutym br. w kościele OO. Cystersów w Jędrzejowie. Wystąpili wówczas Robert Grudzień (grający na zabytkowych organach) oraz Georgij Agratina (fletnia Pana).

 

Na trwającej ponad 75 minut płycie zarejestrowano ponad 20 sakralnych i świeckich kompozycji, m.in. Jana z Lublina, C. Ph. E. Bacha, G. Agratiny, M. Stadlera, F. Schuberta, G. Cacciniego, G. Swiridowa, S. Wrocławskiego. Pomimo dość szerokiego przekroju czasowego, jaki dzieli powstanie poszczególnych utworów, całość jest bardzo spójna – co stanowi zasługę zarówno niepowtarzalnego brzmienia barokowych organów, jak i niezapomnianego klimatu fletni Pana.

 

Jędrzejowskie organy, arcydzieło sztuki zbudowane w latach 1745-1754 przez Józefa Sitarskiego, przyciągają wielu znawców i melomanów z całej Polski. Szczególną okazją do rozkoszowania się dźwiękiem tego instrumentu jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywający się w Jędrzejowie co roku, w lipcu i sierpniu. Jego inicjatorem oraz dyrektorem jest właśnie Robert Grudzień, utalentowany muzyk i zarazem wielki znawca organów, którego wirtuozerię możemy podziwiać podczas słuchania płyty. Towarzyszący mu na fletni Pana Georgij Agratina, pochodzący z Mołdawii profesor Akademii Muzycznej w Kijowie, czerpie z najlepszych źródeł światowego dziedzictwa kulturalnego oraz folkloru rodzinnej ziemi. Jego gra tworzy niezapomniany krajobraz dźwięków.

 

Polecamy!