2006.07.02 Lichen Penderecki

Christianitas.pl

 

www.christianitas.pl/c/wydarzylosie/index.php?id=16204

 

Cudowny obraz M.B.Licheńskiej już w bazylice wydarzyło się christianitas.pl /za: kai/ 03.07.2006 Cudowny obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony z kościoła parafialnego św. Doroty do nowej bazyliki. Do Lichenia przyjechał Metropolita Montrealu Ks. Kard. Jean-Claude Turcotte, a także polscy Biskupi i przełożeni wyżsi księży Marianów, gospodarzy licheńskiego sanktuarium. Na uroczystości przybyło tysiące pielgrzymów z kraju i zagranicy.

 

Metropolita gnieźnieński Ks. Abp Henryk Muszyński odprawił Mszę Św. wraz z m.in. Biskupem włocławskim Wiesławem Meringiem. Kazanie wygłosił Ks. Bp Jan Tyrawa z Bydgoszczy. Podkreślił, że „na mapie Polski od dawna Licheń jako sanktuarium maryjne zapisał się złotymi zgłoskami. Na drodze pielgrzymującego ludu Bożego stanowi szczególny przystanek umacniania i odnowy wiary, aby móc iść dalej pośród dróg tego świata. Tak było od zarania Kościoła, a dziś jeszcze bardziej się nasila. Ruch pielgrzymkowy stał się swoistym fenomenem uzewnętrzniania pobożności, a jednocześnie jej pogłębiania i wzmacniania”.

„Licheń leży w samym sercu Polski w geograficznym jej centrum, które jako pierwsze stało się miejscem ewangelizacji, chrześcijańskiej misji. To tu rodził się Kościół w Polsce” – mówił kaznodzieja do wiernych zebranych na placu przed licheńską bazyliką.

 

Pod koniec uroczystości głos zabrał przełożony generalny Zgromadzenia Księży Marianów ks. Jan Rokosz. „Niech to sanktuarium staje się coraz bardziej miejscem spotkania z Chrystusem i niech Licheń będzie szkołą autentycznej pobożności maryjnej tak, aby Maryja była coraz bardziej znana kochana i naśladowana” – apelował ks. Rokosz.

 

Po Mszy Św. w asyście wiernych wniesiono obraz Matki Bożej do bazyliki i umieszczono w ołtarzu głównym. Przy odsłonięciu licheńskiej ikony w świątyni rozległ się nowy hejnał, napisany specjalnie na tę okazję przez światowej sławy kompozytora Krzysztofa Pendereckiego.

 

Obraz Matki Bożej Licheńskiej został przeniesiony do bazyliki po 149 latach pobytu w kościele parafialnym św. Doroty. Świątynia ta została zbudowana dzięki wsparciu milionów Polaków specjalnie dla Licheńskiej Pani.

 

/SM/